MIKI_KRAKOW - 2006-10-04 23:50:01

Podam przepis na nietypową surówkę z marchewki (a może ktoś zna ten przepis? Ja go wydusiłam od zawodowego kucharza :D ):

Trzemy surowe marchewki na najdrobniejszych oczkach tarki (na tych, z których wychodza takie długie nitki).
Dodajemy cukier, ale z wyczuciem, żeby nie była za bardzo słodka.
Teraz dodajemy mielonego pieprzu, tak, żeby go było widać :) , a surówka wyczuwalnie piekła w język.
I clou programu - dodajemy po łyżce gęstą, 22%, śmietanę aż do czasu, kiedy surówka będzie ładnie pachniała tą śmietaną.

Nadaje się do delikatnych mięs, ale można ją jeść także solo :)

paela - 2006-10-05 00:00:17

Miki, wynika z tego, ze marchewka niby surowa, ale jednak DUSZONA!!! :lol:

aska - 2006-10-05 09:24:21

do powyższej surowki polecam dodać do smaku chrzanu.Jest ostrzejsza i smaczniejsza! Smacznego! :)

aska - 2007-01-24 12:16:14

Marchewka dobrodziejka
Grube jadalne korzenie dziś mają zwykle barwę pomarańczowoczerwoną, ale nie zawsze takie były. W starożytności wśród marchewkowych dzikich przodków nie brakowało różowych, fioletowych i białożółtych. Spora też była i jest różnorodność kształtów - bywają smukłe i długie, pękate, niemal kuliste, krótkie i grube.

Co ona w sobie ma?

Niezależnie od kształtu, korzenie są pełne beta-karotenu, czyli prowitaminy A. Ten pomarańczowożółty barwnik występuje w żółtych i czerwonych owocach i warzywach oraz ciemnozielonych częściach warzyw (np. papryka, dynia, szpinak, brokuły). Korzeń marchwi jest jednak jego największym magazynem. 100 gramów świeżej marchwi zawiera ok. 15 mg beta-karotenu.

Z tej substancji organizm wytwarza witaminę A (retinol), niezbędną m.in. do prawidłowego funkcjonowania wzroku. Dzięki niej oczy mają zdolność przystosowywania się do widzenia w ciemności. Niedobór retinolu w organizmie może powodować tzw. kurzą ślepotę, czyli złe widzenie o zmierzchu. Witamina A wspomaga ponadto działanie układu odpornościowego człowieka, chroni go przed atakiem wolnych rodników (sprzyjających procesom nowotworowym), a także wpływa na zdrowie skóry. Często mówi się o niej "witamina wzrostowa", bo jest potrzebna do prawidłowego rozwoju organizmu.

"Potencjalna witamina", czyli karoten - jest jednak bezpieczniejsza dla zdrowia, bowiem niewykorzystana jest usuwana w procesie przemiany materii. Z nadmiarem witaminy A natomiast organizm radzi sobie gorzej. Może on m.in. powodować osłabienie wątroby.

Beta-karoten ma jeszcze inną ważną misję - przygotowuje skórę do opalania. Spożywanie dużych ilości marchwi przed plażowaniem mobilizuje siły obronne skóry, zwiększając wytwarzanie pigmentu.
zrodlo:Focus

gopv olsztyn