#46 2007-02-17 10:47:01

onka84

Bociuś

Zarejestrowany: 2007-01-22

Re: Dolina Rospudy

Drogowcy chcą wjeżdżać w Rospudę

Dominik Uhlig, PAP2007-02-17,
ostatnia aktualizacja 2007-02-16 21:02
W marcu Komisja Europejska zdecyduje, czy budowa przez Rospudę obwodnicy Augustowa narusza unijne prawo. Drogowcy nie zamierzają czekać - jeszcze w lutym buldożery mają wjechać do doliny.
http://images11.fotosik.pl/55/a607c4a9a4833b85m.jpg
Fot. Anna Biała / AG
Kajaki w Dolinie Rospudy.
Teraz mają tam wjechać buldożery

- Mamy nadzieję, że wyjaśnienie wysłane w czwartek do Komisji przez ministra środowiska Jana Szyszkę zakończy dyskusję w Brukseli i udowodni, że dobrze wytyczyliśmy i przygotowaliśmy trasę. Nie ma powodu podejrzewać, że KE będzie kontynuowała jakiekolwiek postępowanie przeciw Polsce. I że jakiekolwiek kary zostaną na Polskę nałożone - mówił wczoraj rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Andrzej Maciejewski.

Komisja poprosiła Polskę o wyjaśnienia w sprawie budowy autostrady przez unikalne w skali Europy torfowiska Rospudy ponad dwa miesiące temu. I apelowała o wstrzymanie inwestycji. Jeśli wyjaśnień polskiego rządu nie uzna, na Polskę mogą zostać nałożone kary finansowe za budowę drogi na chronionych unijnym prawem terenach.

Wczoraj na konferencji prasowej dyrektor generalny GDDKiA Zbigniew Kotlarek i prezes firmy Budimex Dromex Stefan Bekir Assanowicz ogłosili podpisanie umowy na wykonanie obwodnicy Augustowa (podpisy złożyli w czwartek). W ciągu 30 dni zaczną wycinkę drzew pod budowę drogi. - Trudno powiedzieć, czy budowa ruszy we wtorek, w czwartek, czy w sobotę. Będziemy starali się rozpocząć tak szybko, jak to możliwe - mówił Maciejewski. Dokładnego terminu podać nie chciał. - Może uda się zdążyć, gdy ekolodzy będą poza placem budowy - mówił.

Ale ewentualną wycinkę 26 tys. drzew powinno się przerwać w okresie lęgowym ptaków. Kiedy się zaczyna? - 31 marca - mówili wczoraj drogowcy, licząc, że mają sporo czasu. Jednak z listu, jaki dostał PAP od resortu środowiska, wynika, że roboty powodujące hałas można prowadzić do 1 marca. U drogowców na wczorajszej konferencji konsternacja, bo to oznacza, że zostały im już dwa tygodnie. - Jeśli taka jest wersja ministra, zdążymy z rozpoczęciem budowy do końca miesiąca - mówili przedstawiciele GDDKiA. Wczoraj długo przekonywali, że wybrano najlepszy wariant (również pod względem ekologicznym) i dezawuowali alternatywną trasę przygotowaną przez ekologów.

Podobnie jak ostateczny brak decyzji KE, drogowcom nie przeszkadza, że decyzję o budowie drogi przez Rospudę zaskarżył do sądu rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski. - Mamy wszystkie wymagane prawem pozwolenia, mamy obowiązek budować - przekonywali.

Co zrobią z protestami ekologów? - Na pewno nie będzie rozwiązań siłowych - zapowiedział szef GDDKiA.

•  Ruszyły strony internetowe, na których internauci będą mogli bronić Rospudy i śledzić relacje z obozu obrońców środowiska. Na stronie www.dolina-rospudy.pl, którą otworzył polski Greenpeace, można dostać symboliczne obywatelstwo Republiki Doliny Rospudy i wesprzeć protestujących na miejscu. Swój blog z obrony Rospudy: adamwajrak.blox.pl zaczyna pisać nasz redakcyjny kolega Adam Wajrak, który broni Rospudy wszelkimi sposobami.
http://www.gazetawyborcza.pl/1,75248,3926205.html

Ostatnio edytowany przez onka84 (2007-02-17 10:54:23)


Przytul kaktusa - kolce też potrzebują miłości 

Offline

 

#47 2007-02-18 01:18:29

tanja

Bocian

Skąd: Szczecin
Zarejestrowany: 2006-09-18

Re: Dolina Rospudy

Jako uzupełnienie do w/w informacji  Onki i więcej:
Podstawowe informacje na temat obwodnicy Augustowa

Warianty
* wariant Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), akceptowany przez rząd, przecinający bezcenne przyrodniczo torfowiska rzeki Rospudy, należące do unijnej sieci Natura 2000;
* * wariant społeczny stowarzyszenia inżynierów drogowych SISKOM, omija Dolinę Rospudy; w całości przebiega na terenach suchych, a rzekę Rospudę przecina w miejscu, gdzie brzegi są utwardzone.

Wyburzenia
* Według GDDKiA na trasie ich drogi konieczne są 2 wyburzenia. Strona rządowa twierdzi, że na trasie SISKOM tych wyburzeń jest około 30.
** SISKOM informuje, że ich wariant obwodnicy Augustowa wymaga tylko 3 wyburzeń.

Czas budowy
*  GDDKiA twierdzi, że ich droga może powstać w ciągu lat 3 (okres samej budowy, wariant optymistyczny).
** SISKOM twierdzi, że jego droga może powstać w ciągu 5 lat (oprócz budowy okres ten obejmuje zrobienie dokładnego projektu wykonawczego i wykupy gruntów; sama budowa zajmie 2 lata).

Opóźnienia
*Budowa GDDKiA może się jednak przedłużać, ponieważ:
  a. duża część trasy przebiega przez tereny podmokłe (konieczne będzie wybudowanie ponad 500-metrowej estakady nad mokradłami). W takich warunkach jeszcze w Polsce nie budowano, a wykonawca nie ma żadnego doświadczenia;b. na terenie budowy znajdują się tereny lęgowe wielu gatunków ptaków, tzn., że zgodnie z prawem wykonawca może prowadzić prace tylko przez 7 miesięcy w roku. Roboty budowlane powodujące hałas na obszarach Natura 2000 mogą być prowadzone jedynie poza okresem lęgowym ptaków, tj. od dnia 1 sierpnia do 1 marca. Wynika to z unijnej Dyrektywy o Ochronie Dzikich Ptaków, zwanej Dyrektywą Ptasią, a także z Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 28.09.2004 w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną.
  b. na terenie budowy znajdują się tereny lęgowe wielu gatunków ptaków, tzn., że zgodnie z prawem wykonawca może prowadzić prace tylko przez 7 miesięcy w roku. Roboty budowlane powodujące hałas na obszarach Natura 2000 mogą być prowadzone jedynie poza okresem lęgowym ptaków, tj. od dnia 1 sierpnia do 1 marca. Wynika to z unijnej Dyrektywy o Ochronie Dzikich Ptaków, zwanej Dyrektywą Ptasią, a także z Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 28.09.2004 w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną.
  c. Komisja Europejska, która grozi Polsce karami, nie wyklucza, że jedną z nich może być nakazanie wstrzymania budowy, a nawet rozbiórki drogi, jeśli powstanie wariant GDDKiA. Oznaczałoby to, że Dolina zostanie zniszczona, a obwodnicy nie będzie.

Koszty
* Wariant GDDKiA: finansowany wyłącznie ze środków krajowych; w ciągu trzech lat szacunkowe koszty wzrosły ponad trzykrotnie. W pierwszej wersji, podawanej pod koniec 2004 roku, zakładano 175 mln złotych. Obecnie jest to 535 mln złotych. Liczba ta nie uwzględnia ponadto kosztów budowy przejść dla zwierząt i kompensacji przyrodniczej (nasadzeń drzew), które szacuje się na kilkadziesiąt milionów złotych. Ponadto, na terenach bagiennych i torfowych często zdarzają się osunięcia podłoża, które powodują konieczność częstych remontów zbudowanych tam dróg. Decyduje to o bardzo wysokich kosztach ich eksploatacji. Pieniądze będą w całości pochodzić ze środków krajowych.
** SISKOM dofinansowany ze źródeł unijnych; wariant ten zakłada, że w ciągu 6 lat można wybudować cały fragment Via Baltica stanowiący nie tylko obwodnicę Augustowa (jak w wariancie GDDKiA), ale obwodnicę Augustowa, obwodnicę Suwałk i odcinek je łączący. SISKOM oszacował te koszty w 2005 roku – wówczas wynosiły one (2 obwodnice i łącznik) 910 mln zł i były o ponad 10 proc. wyższe niż adekwatne koszty GDDKiA, które stanowiły 1034 mln zł (obwodnica Augustowa, obwodnica Suwałk, modernizacja drogi krajowej nr 8). Od tego czasu koszty GDDKiA znacząco wzrosły.

Koszty dodatkowe
* kary nałożone przez Komisję Europejską w wypadku budowy obwodnicy w wersji rządowej;
* zamrożenie innych dotacji unijnych na budowę dróg w Polsce w szacunkowej kwocie 900 mln euro;
* zniszczenie przyrody.


Nadzieja jest tęczą rozpiętą nad burzliwym potokiem życia.

Offline

 

#48 2007-02-18 11:08:53

Maryla

Bociek

Zarejestrowany: 2006-09-21

Re: Dolina Rospudy

Dzisiaj w Dzienniku TVN zapowiedziano o godz. 13,00 marsz przeciwko budowaniu autostrady w Dolinie ROSPUDY - trzymajmy kciuki - aby wszystko było za nie !

Offline

 

#49 2007-02-18 14:20:27

onka84

Bociuś

Zarejestrowany: 2007-01-22

Re: Dolina Rospudy

Manifestacje społeczne w obronie Doliny Rospudy.

http://images11.fotosik.pl/57/35bef4ae4e12d93am.jpg
Drzewo do ścięcia nad Rospudą. Fot. Greenpeace.
Manifestacje społeczne w obronie Doliny Rospudy odbędą się w niedzielę 18 lutego w kilku największych miastach Polski - zapowiadają przedstawiciele organizacji pozarządowych. "Planowane na niedzielę manifestacje nie mają już w tej chwili jednego organizatora. W obronie Rospudy zrodził się bowiem silny ruch społeczny. Ludzie, którzy do tej pory nie angażowali się w żadne akcje, zaczęli przychodzić do nas pytając, co mogą zrobić, a nawet sami z siebie zaczęli podejmować różne działania na rzecz ochrony tego unikatowego zakątka Ziemi" - powiedziała PAP Agata Zielińska, koordynująca prace wolontariuszy zrzeszonych w Greenpeace Polska.

Jej zdaniem manifestacje te będą okazją do wyrażenia swojego sprzeciwu wobec bezmyślnych planów zniszczenia unikatowych - w skali europejskiej i światowej - torfowisk  Rospudy. Zagrożenie dla dziewiczych terenów doliny stanowi bowiem zaplanowana tu budowa obwodnicy Augustowa.

Zgodę na jej budowę wydał 2 lutego minister środowiska Jan Szyszko. W czwartek 15 lutego inwestor, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, podpisał kontrakt na budowę z wykonawcą - firmą Budimex-Dromex. Po stronie obwodnicy wypowiedział się również premier RP, Jarosław Kaczyński.

Planowanej lokalizacji obwodnicy sprzeciwiają się natomiast organizacje pozarządowe oraz Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski, który decyzję ministra o pozwoleniu na jej budowę zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Również Komisja Europejska zgłosiła swoje zastrzeżenia do inwestycji w liście przesłanym do rządu polskiego 12 grudnia 2006 roku i zagroziła Polsce wysokimi karami, jeśli budowa okaże się być niezgodna z unijnym prawem o ochronie terenów z systemu Natura 2000, do których należą torfowiska Rospudy. 

Lista obrońców tej doliny powiększa się każdego dnia. Na początku lutego pod apelem do ministra środowiska o ochronę tego miejsca podpisała się grupa ludzi kultury. Zawodnicy Lecha Poznań zapowiedzieli już teraz, że 24 lutego na meczu Pucharu Ekstraklasy z Pogonią Szczecin wystąpią z zielonymi opaskami - symbolem protestu przeciw zniszczeniu doliny.

Jak zapewniła Zielińska, zaplanowane na niedzielę manifestacje będą pokojowe i rozpoczną się o godz. 13.00 pod pomnikiem lub innym symbolem charakterystycznym dla danego miasta. Na razie potwierdzono, że odbędą się w następujących miastach: w Gdańsku - pod pomnikiem Neptuna, w Warszawie - pod pomnikiem Piłsudskiego koło Belwederu, w Poznaniu - pod Marychem, w Łodzi pod pomnikiem Tuwima, w Szczecinie na Wałach Chrobrego, w Krakowie pod pomnikiem Mickiewicza, na Rynku Głównym, w Katowicach - ul. Stawowa, przy Żabie, w Bialymstoku - Rynek pod pomnikiem Pilsudskiego, w Lublinie - Plac Litewski, pomnik Pilsudskiego,
w Bielsko-Białej - ul. Mostowa 5 przed centrum handlowym
SFERA, w Rzeszowie - Urząd Wojewódzki, w Ostrowcu Świętokrzyskim - rynek, w Ełku - pod pomnikiem Michala Kajki.

A tu plakat zapraszający na manifestacje o której pisała Marylka

http://images20.fotosik.pl/64/1f6bf431b6923bf1m.jpg

W trakcie manifestacji aktywiści chcą propagować ideę noszenia zielonych wstążeczek, przedstawić ludziom listę działań oddolnych w obronie Doliny Rospudy, jak również zachęcić ich do organizowania własnych protestów w rodzinnym mieście. Instrukcje potrzebne do tego typu działań można znaleźć na portalu internetowym organizacji pozarządowych (www.ngo.pl).

PAP Nauka w Polsce, Joanna Morga

krx


Przytul kaktusa - kolce też potrzebują miłości 

Offline

 

#50 2007-02-18 15:29:27

tanja

Bocian

Skąd: Szczecin
Zarejestrowany: 2006-09-18

Re: Dolina Rospudy

Minister środowiska w Dolinie Rospudy
Jan Szyszko przyjechał do Doliny Rospudy. Minister środowiska ma się tam spotkać z ekologami z Greenpeace, którzy od tygodnia obozują w lesie w proteście przeciwko planowanej budowy obwodnicy Augustowa. W polskich miastach mają się dziś odbyć demonstracje przeciwników budowy szosy „Via Baltica” przez unikalną Dolinę Rospudy. „Nie tędy droga” – będą krzyczeć ekolodzy m.in. przed warszawskim Belwederem.
Źródło: RMF FM
www


Nadzieja jest tęczą rozpiętą nad burzliwym potokiem życia.

Offline

 

#51 2007-02-19 09:27:20

onka84

Bociuś

Zarejestrowany: 2007-01-22

Re: Dolina Rospudy

M. Kaczyńska przeciw autostradzie przez Rospudę
kt, strem, PAP2007-02-19, ostatnia aktualizacja 2007-02-19 08:13
http://images20.fotosik.pl/69/78851bdcf19efff4m.jpg
Fot. Sławomir Kamiński / AG

Maria Kaczyńska
http://images11.fotosik.pl/59/04068d3cedf055d6m.jpg
Fot. ALIK KEPLICZ AP
jedna z demonstracji przeciwko budowie obwodnicy Augustowa przez Dolinę Rospudy


Prezydent Lech Kaczyński skomentował podczas wizyty w Irlandii sprawę budowy autostrady przez Dolinę Rospudy. - Sami zastanawiamy się nad tym problemem - mówił Kaczyński, dodając, że przeciwnicy budowy są nawet w jego Kancelarii. Jednym z nich jest jego żona, Maria Kaczyńska, zdradził prezydent.

Przed rezydencją polskiego ambasadora w Dublinie, w której odbywało się spotkanie Lecha Kaczyńskiego z przedstawicielami irlandzkiej Polonii, demonstrowało w niedzielę kilkadziesiąt osób. Protesty w obronie Doliny Rospudy odbywały się w weekend także w całej Polsce.

Gdańsk

W Gdańsku wiec zorganizowano wokół Fontanny Neptuna. Pikietowało ok. 200 osób, a wśród nich znany podróżnik, polarnik Marek Kamiński. Skandowano m.in.: "Urzędasy, chcecie zniszczyć polskie lasy" oraz "Panie Szyszko, dobra rada, nie przez puszczę autostrada".

- Natura budowała Dolinę Rospudy przez setki tysięcy lat, a teraz człowiek chce to zniszczyć przez miesiąc. Można teraz starać się zmienić tą decyzję. Jestem tu dlatego, że zawsze byłem blisko natury, przez te wszystkie wyprawy czuję duży respekt do natury i dlatego, jeżeli mogę coś zrobić w niedzielę, to na pewno być tutaj i bronić Doliny Rospudy - powiedział podróżnik.

Kraków

Ponad 300 osób protestowało na krakowskim Rynku Głównym przed pomnikiem Adama Mickiewicza. Organizatorzy pikiety podkreślali, że nie są przeciwko budowaniu obwodnicy, ale przeciwko poprowadzeniu jej przez unikalne tereny przyrodnicze.

Jarosław Prasoł z Federacji Zielonych Grupa Krakowska porównał pomysł poprowadzenia drogi przez Dolinę Rospudy do wybudowania wielkiego parkingu na krakowskich Błoniach czy też na Wawelu "hipermarketu, pola golfowego i domu publicznego".

Poznań i Warszawa

W Poznaniu, gdzie pikietowało ok. 150 osób, także podkreślano, że protest jest przeciwko lokalizacji, a nie samej budowie obwodnicy Augustowa. Według zebranych, można pogodzić dobro człowieka i przyrody dzięki poprowadzeniu obwodnicy inną trasą.

Pikieta w Warszawie zgromadziła ok. 300 osób. Manifestanci zebrali się przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, który udekorowano zieloną wstęgą. Podczas protestu wolontariusze zbierali podpisy pod listem protestacyjnym, który zostanie przekazany premierowi. Protestujący trzymali transparenty m.in. z hasłami: "Ratujmy Rospudę", "Rząd albo przyroda. Wybór należy do ciebie", "Łapy precz od Rospudy". Jak powiedział wiceprzewodniczący Zielonych 2004 Dariusz Szwed, budowa obwodnicy Augustowa jest konieczna, ale w innym miejscu.

Protesty bez ekscesów

Protesty odbyły się także m.in. w Olsztynie, Łodzi, Ostrowcu Świętokrzyskim, Szczecinie oraz Białymstoku. Rozdawano ulotki oraz zielone wstążeczki. Wszystkie protesty przebiegły spokojnie.

W ubiegły piątek wojewoda podlaski wydał pozwolenie na budowę obwodnicy Augustowa, która ma 500-metrową estakadą przecinać cenną przyrodniczo dolinę rzeki Rospudy. Jednak po skardze organizacji ekologicznych na budowę obwodnicy w cennym przyrodniczo obszarze chronionym w ramach Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000, Komisja Europejska jest zdecydowana zastosować przyspieszoną procedurę karną przeciwko Polsce.


Przytul kaktusa - kolce też potrzebują miłości 

Offline

 

#52 2007-02-20 15:19:12

onka84

Bociuś

Zarejestrowany: 2007-01-22

Re: Dolina Rospudy

KE za wstrzymaniem prac w dolinie Rospudy
14:35 20.02.2007
wtorek

Komisja Europejska jest gotowa zwrócić się do Trybunału Sprawiedliwości UE o wydanie Polsce nakazu wstrzymania prac przy budowie obwodnicy Augustowa w cennej przyrodniczo Dolinie Rospudy - powiedział komisarz ds. środowiska Stawros Dimas.

Podczas spotkania w Brukseli z ministrem środowiska Janem Szyszką Dimas zapowiedział, że jeszcze we wtorek wyśle do polskiego rządu list z takim ostrzeżeniem. Jeśli reakcja polskiej strony będzie niesatysfakcjonująca, rozpoczniemy przyspieszoną procedurę jak najszybciej, by zapobiec wyrządzeniu niepowetowanych szkód w środowisku naturalnym. Mam nadzieję, że uda się zapobiec poważnej katastrofie - oświadczył komisarz. Podkreślił swoje rozczarowanie tym, że mimo upomnień ze strony Komisji Europejskiej Polska postanowiła kontynuować procedury, które otwierają drogę do budowy obwodnicy Augustowa na terenach chronionych w ramach unijnego programu Natura 2000.

http://finanse.wp.pl/POD,1,wid,8739946, … caid=13418


Przytul kaktusa - kolce też potrzebują miłości 

Offline

 

#53 2007-02-20 20:46:57

tanja

Bocian

Skąd: Szczecin
Zarejestrowany: 2006-09-18

Re: Dolina Rospudy

Galeria zdjęć 1 Obrona Doliny Rospudy 17 i 18-lutego 2007r.
Galeria zdjęć 2 Dolina Rospudy 20-lutego 2007r.
Reakcja polskiego rządu
"Nie uważam, że Polska będzie płacić kary" - powiedział w Brukseli minister środowiska Jan Szyszko. "Ja uważam, że wszystko jest robione zgodnie z planem". Minister odmówił odpowiedzi na pytanie, jaką decyzję podejmie polski rząd. Nie wiadomo też, kiedy Polska odpowie na list unijnego komisarza.

Adam Wajrak o wypowiedzi komisarza Dimasa oraz premiera Kaczyńskiego na blogu Nie tędy droga
Przeczytajcie.


Nadzieja jest tęczą rozpiętą nad burzliwym potokiem życia.

Offline

 

#54 2007-02-21 08:10:08

onka84

Bociuś

Zarejestrowany: 2007-01-22

Re: Dolina Rospudy

Unia: Alarm dla Rospudy

Jakub Medek, Białystok, Konrad Niklewicz, Bruksela2007-02-21, ostatnia aktualizacja 2007-02-20 22:07

http://images20.fotosik.pl/78/efc3d45430f7d4dfm.jpg
Fot. Jerzy Gumowski / AG

Natychmiast wstrzymajcie prace nad Rospudą! - domaga się od polskiego rządu Stavros Dimas, unijny komisarz ds. środowiska. Bruksela się irytuje, bo rząd lekceważy jej zlecenia

Dolina Rospudy- Jeśli reakcja strony polskiej nie będzie satysfakcjonująca, Komisja jest gotowa zwrócić się do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości UE o wydanie nakazu wstrzymania prac - powiedział wczoraj "Gazecie".

Zapewnił też, że maksymalnie przyspieszy rozpoczętą w grudniu procedurę przeciwko Polsce w sprawie Rospudy, by zapobiec niepowetowanym szkodom w środowisku naturalnym. Oznacza to, że decyzje będą podejmowane w ciągu dni, a nie miesięcy. Jeśli ETS wyda nakaz wstrzymania robót, a polski rząd się do tego nie zastosuje, to za każdy dzień naruszania zakazu zapłaci dziesiątki tysięcy euro kary.

Komisarz Dimas nie ukrywał, że irytację Brukseli wywołało lekceważenie jej zaleceń przez rząd w Warszawie.

Już w grudniu Komisja zaapelowała o wstrzymanie budowy obwodnicy Augustowa przez Rospudę. Mimo to minister środowiska i wojewoda podlaski podpisali dokumenty umożliwiające rozpoczęcie budowy. Według inwestora - dyrekcji dróg i autostrad - ma ruszyć jeszcze w tym miesiącu.

Minister środowiska Jan Szyszko (PiS), który był wczoraj w Brukseli, odmówił komentarza. - Jako urzędnik chcę najpierw otrzymać pismo od komisarza - mówił. - Uważam, że wszystko jest zrobione zgodnie z prawem. A jeśli będą kary, to się będziemy zastanawiać.

Inaczej zareagował premier Jarosław Kaczyński. Chce negocjować z Komisją Europejską. Mówił, że podległe mu urzędy sprawdzają niektóre kwestie związane z budową obwodnicy. - Jeżeli okaże się, że informacje, które uzyskałem, są prawdziwe, no i że dzieją się tam jakieś rzeczy naganne, to wtedy oczywiście podejmę odpowiednie decyzje - mówił po posiedzeniu rządu. Pytany, czy na rozmowy nie jest za późno, bo buldożery mogą wejść lada dzień, odparł: - Na razie na drzewach siedzą tam alpiniści, tak szybko nie da się rozpocząć budowy.

Burmistrz Augustowa Leszek Cieślik uważa, że budowę trzeba rozpocząć jak najszybciej.

- Jest w pełni zgodna z prawem. O lokalizacji drogi wypowiedział się już kilka lat temu nasz samorząd. A przecież podstawą funkcjonowania UE jest suwerenność decyzji samorządu. Gdyby było inaczej, nie żylibyśmy w demokracji - podkreślał burmistrz.

Przeciw budowie wystąpi znów rzecznik praw obywatelskich. Tym razem chce zaskarżyć pozwolenie na budowę obwodnicy.

- Zostało wydane na podstawie decyzji lokalizacyjnej z 2003 r. Naszym zdaniem jej ważność wygasła po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, kiedy Dolinę Rospudy objęła ochrona zgodna z europejskimi normami. I to według nich należało wydać nową decyzję lokalizacyjną - uzasadnia Dariusz Chaciński z biura RPO. I zapowiada, że skarga trafi do wojewody w najbliższych dniach.

W ubiegłym tygodniu RPO zaskarżył jako sprzeczną z konstytucją decyzję środowiskową dla obwodnicy Augustowa wydaną kilka tygodni temu przez ministra środowiska.

W obozie ekologów nad Rospudą przybywa ludzi. Chcą własnymi ciałami zablokować budowę. W namiotach mieszka już 50 osób. - To, co powiedziano dziś w Brukseli, potwierdza to, o co walczymy. Dużo ważniejsza będzie odpowiedź naszego rządu. Jeżeli uznamy, że Rospuda jest bezpieczna, odejdziemy stąd - komentowała Magda Figura, działaczka Greenpeace.

W ub.r. "Gazeta" zebrała ponad 150 tys. podpisów pod listem do prezydenta o zmianę przebiegu obwodnicy Augustowa. Adam Wajrak, nasz dziennikarz od kilku dni protestuje wraz z ekologami nad Rospudą.

http://www.gazetawyborcza.pl/1,75248,3934196.html

Ostatnio edytowany przez onka84 (2007-02-21 08:11:44)


Przytul kaktusa - kolce też potrzebują miłości 

Offline

 

#55 2007-02-21 15:17:30

onka84

Bociuś

Zarejestrowany: 2007-01-22

Re: Dolina Rospudy

Czy będzie przełom...

Premier: rząd chce uwzględniać zastrzeżenia ekologów

Rząd chce uwzględniać zastrzeżenia ekologów w sprawie budowy obwodnicy Augustowa w dolinie rzeki Rospudy - zapewnił premier Jarosław Kaczyński po wtorkowym posiedzeniu rządu.

"Wydałem polecenia, aby pewne aspekty tej sprawy dodatkowo zbadać. Chcę bardzo mocno podkreślić, że rząd chce uwzględniać zastrzeżenia ekologów, ale z jednej strony mamy tu do czynienia z pewnym starciem wartości, bo wartością już jest nie tylko wygoda, ale i bezpieczeństwo, które trzeba brać pod uwagę" - powiedział premier na konferencji prasowej.

Podkreślił, że wydał "odpowiednim organom państwa" polecenie sprawdzenia dodatkowych aspektów tej sprawy. "Jeżeli okaże się, że informacje, które uzyskałem, są prawdziwe, no i że dzieją się tam jakieś rzeczy naganne, to wtedy oczywiście podejmę odpowiednie decyzje, ale najpierw muszę to wiedzieć" - wyjaśnił.

"My chcemy wybudować w Polsce sieć dróg szybkiego ruchu i autostrad (...) Polska tego bezwzględnie potrzebuje, ale są tacy, dla których są ważne inne wartości i są tacy, którzy działają w tej sferze także z innych motywacji. My też świetnie o tym wiemy. I dlatego musimy podchodzić do tego ostrożnie, aby nie tworzyć groźnych precedensów" - podkreślił.

Dodał, że Polska jest gotowa dyskutować z Komisją Europejską w tej sprawie, która - jak podkreślił - zajmuje "pozycję bardzo rygorystyczną i zdecydowaną". "Trzeba z nimi rozmawiać i my rozmawiać będziemy" - dodał.

Premier powiedział wcześniej we wtorek w radiowej Trójce, że ruch ekologiczny w Polsce jest "dzisiaj dosyć skomplikowanym układem społecznym, związanym z różnego rodzaju grupami nacisku".

http://www.naukawpolsce.pap.pl/nauka/in … &page=text


Przytul kaktusa - kolce też potrzebują miłości 

Offline

 

#56 2007-02-22 08:38:21

onka84

Bociuś

Zarejestrowany: 2007-01-22

Re: Dolina Rospudy

Wojna z Unią o Rospudę - dziś ma ruszyć budowa obwodnicy

Jakub Medek, Białystok, Konrad Niklewicz, Bruksela2007-02-22, ostatnia aktualizacja 2007-02-22 08:08
- Właśnie przekazaliśmy teren wykonawcy, pierwsze prace rozpoczną się w czwartek - obwieścił w środę po południu mieszkańcom Augustowa przedstawiciel inwestora - szef podlaskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Tadeusz Topczewski.
http://images21.fotosik.pl/12/8f5b1d061edcb8aem.jpg
Fot. Grzegorz Dąbrowski / AG
Minister środowiska Jan Szyszko (pierwszy z lewej)
i za nim wicemarszałek Senatu Krzysztof Putra (PiS)
spotkali się we wtorek z mieszkańcami Augustowa,
którzy chcą, żeby budowa obwodnicy ich miasta ruszyła jak najszybciej


Maria Kaczyńska: Rospuda jest piękna, nie bądźmy barbarzyńcami (22-02-07, 08:05)
Walczymy o Rospudę (22-02-07, 02:00)
Prezydent przeciwko budowie autostrady przez Rospudę (21-02-07, 21:27)
Polska już w marcu może trafić przed unijny trybunał za Rospudę (21-02-07, 16:56)
Ratujmy Dolinę Rospudy! - raport (12-10-06, 18:24)
Maria Kaczyńska broni Rospudy - nie bądźmy barbarzyńcami

Minister środowiska Jan Szyszko dodał: - Wszelkie opinie i postanowienia w tej sprawie zostały wydane, ta inwestycja przygotowana jest do realizacji.

Odnosząc się do wtorkowych żądań Komisji Europejskiej, by wstrzymać natychmiast budowę, która zdaniem ekspertów Brukseli może być niezgodna z unijnym prawem, minister stwierdził tylko, że jest pewien, iż wyjaśnił wszelkie wątpliwości Brukseli w wysłanym do niej 15 lutego liście.

Komisja Europejska nie chciała wczoraj komentować informacji o rozpoczęciu budowy.

- Na razie wiemy o tym tylko z polskich mediów. Musimy to sami potwierdzić. Jeśli potwierdzimy, to będziecie bardzo zaskoczeni, jak szybka będzie nasza reakcja - powiedziała "Gazecie" Barbara Helfferich, rzeczniczka komisarza ds. środowiska.

Wcześniej premier zapewnił, że choć wydana w ostatnich tygodniach decyzja o budowie tej kontrowersyjnej inwestycji nie została zmieniona, to nie lekceważy ostrzeżeń Komisji Europejskiej.

Jarosław Kaczyński potwierdził też, że na jego polecenie odpowiednie organy badają pewne aspekty sprawy obwodnicy i że analiza ta, chociaż zlecona w trybie pośpiesznym, trochę potrwa, a bez jej zakończenia budowa raczej nie ruszy.

Wczoraj po południu, rzecznik rządu pytany, czy to, że drogowcy obwieścili rozpoczęcie budowy, oznacza, że analiza się zakończyła, powiedział: - W tej sprawie premier rozmawiał z ministrem środowiska. O wszelkie informacje należy zwracać się właśnie do niego.

Komisja Europejska bardzo zła

Tymczasem Komisja Europejska ma już gotowy kalendarz działań w obronie Doliny Rospudy - dowiedziała się "Gazeta"

- Za tydzień, 28 lutego, Komisja Europejska wyda tzw. uzasadnioną opinię. To kolejny etap procedury, która ma stwierdzić, czy doszło do naruszenia unijnego prawa. A najprawdopodobniej 21 marca rozpocznie się trzeci etap, czyli pozew do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Pomiędzy tymi datami Komisja poprosi też ETS o wydanie specjalnego nakazu wstrzymania prac - powiedział nam jeden z wysokich rangą urzędników Komisji proszący o zachowanie anonimowości. - O ile oczywiście Polska nie zareaguje pozytywnie i nie wyjaśni całej sprawy - dodaje nasz rozmówca.

O przyspieszeniu procedury karnej poinformował we wtorek unijny komisarz ds. środowiska Stavros Dimas. Jest to reakcja na działania polskich władz - mimo wezwań Komisji do wstrzymania prac nad Rospudą w lutym minister środowiska Jan Szyszko (PiS) i wojewoda podlaski (też PiS) zgodzili się na rozpoczęcie budowy obwodnicy przez Dolinę Rospudy.

Szanse na polubowne rozwiązanie wciąż jednak są. Bo - jak podkreśla Komisja Europejska - nikt nie stwierdza ostatecznie, że unijne prawo zostało na pewno złamane. Mowa jest o poważnych podejrzeniach. Zresztą Komisja sama przyznaje, że w bardzo rzadkich przypadkach, w obszarach chronionych może przeprowadzić inwestycję.

Komisja Europejska jest poważnie zirytowana tym, że polskie władze postanowiły ją zignorować. - To może łamać art. 10 traktatu unijnego, który nakazuje rządom współpracę z Komisją Europejską - dodaje Helfferich.

Jeżeli Europejski Trybunał Sprawiedliwości wyda decyzję, to Polska musi się liczyć z dużymi karami. - One idą w miliony euro - tłumaczy rzeczniczka Dimasa.

Zaczną ciąć z drugiej strony?

Jednak wbrew wczorajszym zapowiedziom drogowców do wycinki i prac na obszarach chronionych, które stanowią jedną trzecią długości 17-kilometrowej obwodnicy, na pewno nie dojdzie zbyt szybko.

- Przez pierwszych kilka dni na przyszłym placu budowy będą wyłącznie geodeci. Ciężki sprzęt pojawi się dopiero w przyszłym tygodniu - informował dziennikarzy Tadeusz Topczewski. Zastrzegł też, że w przyszłości budowa może zostać wstrzymana, jeśli organ, który ma do tego prawo, podejmie taką decyzję.

Ponadto według nieoficjalnych informacji poważne prace ziemne mają rozpocząć się na razie wyłącznie od strony Augustowa, czyli z dala od terenów chronionych i w miejscu, gdzie przebieg zaakceptowanej przez władze obwodnicy pokrywa się z przebiegiem zaproponowanego przez organizacje ekologiczne alternatywnego, omijającego torfowiska Rospudy wariantu.

Nie tędy droga - blog Adama Wajraka


Przytul kaktusa - kolce też potrzebują miłości 

Offline

 

#57 2007-02-22 09:38:55

tanja

Bocian

Skąd: Szczecin
Zarejestrowany: 2006-09-18

Re: Dolina Rospudy

Pan Szyszko zachowuje się jak minister transportu, a nie ochrony środowiska
[...]on od dawna zachowuje się jak minister transportu, a nie ochrony środowiska. Nie boi się komisji europejskiej. Nie boi się konsekwencji ekologicznych, ekonomicznych i politycznych jakie poniesie Polska w wyniku tej decyzji. Ale mam nadzieję, że uda się uratować Rospudy, a pan minister i inne osoby odpowiedzialne za ten skandal poniosą tego konsekwencje. Nie tylko polityczne.[...]               http://images20.fotosik.pl/82/6f65d355a78f55e3.jpg
Nie tędy droga


Nadzieja jest tęczą rozpiętą nad burzliwym potokiem życia.

Offline

 

#58 2007-02-22 10:40:40

onka84

Bociuś

Zarejestrowany: 2007-01-22

Re: Dolina Rospudy

Min. Szyszko przesunął obwodnicę, by ominęła jego posiadłość?
Jarosław Osowski  2007-02-22, ostatnia aktualizacja 2007-02-22 08:09

Dzięki opinii Ministerstwa Środowiska nowa obwodnica Warszawy będzie o połowę dłuższa. Trzeba będzie wyciąć 50 hektarów lasów więcej. Ale za to ominie Wesołą. A w Wesołej mieszka minister środowiska Jan Szyszko
Wiadomość o tym zelektryzowała wczoraj mieszkańców podstołecznej gminy Halinów. To tędy - po zmianie planów - ma przejść tzw. wschodnia obwodnica Warszawy. Po 2010 r. pojadą nią samochody od strony Lublina i Siedlec.
- Ludzie u nas są w szoku, bo się tego nie spodziewali - mówi Edyta Łukowicz, która trzy lata temu wybudowała dom w miejscowości Długa Szlachecka (leży w gminie Halinów). Ostatnio wyrosły tam też dwa nowe osiedla. Dwujezdniowa obwodnica ma przejść obok.
Dzisiaj mieszkańcy Halinowa będą pikietować resort ministra Szyszki. Ich hasło: "Czy wschodnia obwodnica Warszawy ma przebiegać przez teren gminy Halinów tylko dlatego, że minister środowiska Jan Szyszko jest mieszkańcem dzielnicy Wesoła?".  Edward Kłos, burmistrz Wesołej, gdzie 19-kilometrowa obwodnica była planowana od około 20 lat przyznaje, że lobbował u ministra Szyszki, by zmienić jej przebieg. - Jesteśmy bardzo zadowoleni z opinii pana ministra. Miejsce jego zamieszkania nie ma tu znaczenia - zastrzega. Tłumaczy, że Wesoła broniła się przed obwodnicą, bo miała przecinać ją na pół w miejscu, gdzie rosną lasy.
Jeśli obwodnica powstanie w Halinowie, trzeba będzie wyciąć o 50 hektarów lasów więcej. To jeden z 23 powodów za obwodnicą przez Wesołą, które w liście do ministra Szyszki wyliczyła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Poza tym według wicedyrektora mazowieckiego oddziału GDDKiA Stanisława Dmuchowskiego analizy wykazały, że w Halinowie trasa bardziej ingerowałyby w środowisko. - Wymaga tam trzykrotnie dłuższej kanalizacji, koliduje z rzekami i korytarzami, którymi wędrują zwierzęta. Negatywną opinię wydał też Państwowy Inspektor Sanitarny. Na stanowisko Ministerstwa Środowiska czekaliśmy od listopada 2005 r. Przyjęliśmy je z zaskoczeniem - mówi Dmuchowski.
Według rzecznika Ministerstwa Środowiska Sławomira Mazurka rozpatrywano cztery warianty wschodniej obwodnicy Warszawy i każdy wywoływał konflikty na zasadzie "budujcie wszędzie, byle nie u mnie".
"Gazeta": - Może minister Szyszko uważa tak samo, a wydaje wiążącą opinię w tej sprawie?
- Nie chcę polemizować z tym krzywdzącym argumentem. To nie minister analizował te warianty. Oparł się na wiedzy i kompetencji swoich urzędników - odparł Mazurek.

To jest minister środowiska - osobistego 


Przytul kaktusa - kolce też potrzebują miłości 

Offline

 

#59 2007-02-22 13:59:19

onka84

Bociuś

Zarejestrowany: 2007-01-22

Re: Dolina Rospudy

Obwodnica Augustowa pod lupą CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne rozpoczęło kontrolę w białostockim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad - poinformował dyrektor gabinetu szefa CBA Tomasz Frątczak. Kontrola ma związek z budową obwodnicy Augustowa.
- Badana jest rzetelność przeprowadzonego postępowania przetargowego. Funkcjonariusze analizują także dokumenty kontroli prowadzonej w tej sprawie przez Urząd Zamówień Publicznych oraz same procedury udzielania zamówień publicznych przez GDDKiA - poinformował dyrektor.
Dziś ruszyły prace przy budowie trasy; w południe na skrzyżowaniu dróg 8 i 61 w Augustowie pojawili się geodeci, którzy dokonają odpowiednich pomiarów. To pierwszy etap budowy obwodnicy miasta, która przetnie Dolinę Rospudy. Ekipy budowlane i buldożery ruszą do pracy w przyszłym tygodniu.To właśnie na skrzyżowaniu dróg 8 i 61 będzie miała swój początek drogowa nitka obwodnicy Augustowa; to tam za 3 lata stanie wielki zakaz wjazdu do miasta wielotonowych samochodów.
Przeciwko przeprowadzeniu trasy przez cenną przyrodniczo Dolinę Rospudy protestują nie tylko ekolodzy, ale i Komisja Europejska. Uznała ona, że budowa obwodnicy na terenach chronionych w ramach programu Natura 2000 jest niezgodna z prawem unijnym. Zażądała wstrzymania prac i rozpoczęła pierwszy etap standardowej procedury przeciwko Polsce. Prawdopodobnie w marcu KE podejmie decyzję, czy wstrzyma procedurę, czy będzie ją kontynuowała.
Obwodnica Augustowa ma 500-metrową estakadą przecinać dolinę rzeki Rospudy. Estakada będzie wsparta na specjalnych słupach, 11 metrów nad ziemią. Słupy mają być wwiercane w ziemię tak, by jak najmniej naruszyć stosunki wodne na torfowisku. Obwodnica będzie miała łącznie 17 km długości.


Źródło informacji: INTERIA.PL/RMF/PAP


Przytul kaktusa - kolce też potrzebują miłości 

Offline

 

#60 2007-02-22 16:26:24

tanja

Bocian

Skąd: Szczecin
Zarejestrowany: 2006-09-18

Re: Dolina Rospudy

Ekolodzy właścicielami działek na trasie planowanej obwodnicy
Organizacje pozarządowe i miłośnicy przyrody kupili niewielkie działki, na której GDDKiA chce poprowadzić drogę ekspresową przez Dolinę Rospudy. Ekolodzy włączyli się przez to do postępowania ws. pozwolenia na budowę, od którego dzisiaj wszyscy nowi właściciele złożyli odwołanie. Żądają wstrzymania natychmiastowej wykonalności decyzji do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez sąd.
"Pora się przyznać. Otóż moja skromna osoba oraz kilka innych osób prywatnych i organizacji pozarządowych takich jak Instytut Ekonomii Środowiska z Krakowa, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot jesteśmy właścicielami działek na planowanym przebiegu obwodnicy Augustowa" - pisze Adam Wajrak na swoim blogu Nie tędy droga.
Blog ten dziennikarz Gazety Wyborczej uruchomił tydzień temu na dzień przed wyjazdem do Doliny Rospudy, gdzie razem z kilkudziesięcioma ochotnikami zamierza przykuć się do drzewa, a tym samym uniemożliwić pracę buldożerom.
- Nie są to jakieś wielkie tereny, ja sam jako jeden z większych udziałowców kupiłem 140 metrów kwadratowych (zapłaciłem za to 2 tys. zł w grudniu 2006 r.), ale pozwala nam to odwoływać się od pozwolenia na budowę - tłumaczy Adam Wajrak. - Co więcej, jako tzw. strony w postępowaniu będziemy mieli łatwiejszy dostęp do dokumentów. Gdy tylko sprawa zakończy się pozytywnie, nasze "metry" przekażemy na jakiś szlachetny cel.
Gdyby jednak okazało się, że nie dojdzie do pozytywnego rozwiązania to nasze metry podzielimy i obdarujemy nimi wiele znanych osób, o których wywłaszczenie będzie musiał postarać się inwestor.
www


Nadzieja jest tęczą rozpiętą nad burzliwym potokiem życia.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.podbociankiem.pun.pl