#121 2007-04-24 19:15:23

tanja

Bocian

Skąd: Szczecin
Zarejestrowany: 2006-09-18

Re: Dolina Rospudy

20.04.07r. PiS zawłaszcza referendum o Rospudzie - 20.04.07r.
W podlaskim referendum o obwodnicy Augustowa głosy policzą... zwolennicy drogi przez Dolinę Rospudy. Tak postanowiło MSWiA.

20 maja mieszkańcy województwa podlaskiego mają odpowiedzieć w referendum, czy są za budową inwestycji przez torfowiska Rospudy ]. Ponieważ to pierwsze referendum lokalne, okazało się, że nie ma przepisów, jak powołać komisje wyborcze.
W wyborach do Sejmu czy do samorządu sprawa jest prosta: komisje wyborcze są wyłaniane z kandydatów zgłoszonych przez komitety wyborcze. Chodzi o to, by byli tam przedstawiciele wszystkich stron. W przypadku referendum wojewódzkiego MSWiA wybrało jednak inny wariant - komisje zostaną powołane tak jak w lokalnych referendach o odwoływaniu wójtów, burmistrzów i prezydentów. Czyli połowę składu wskaże inicjator referendum, a drugą połowę - władze gminy. Przepis logiczny: dzięki niemu w komisji są i zwolennicy odwołania lokalnych władz, i reprezentanci tych władz.
Ale co będzie, gdy wedle tych przepisów powoła się komisję do referendum w sprawie drogi przez Rospudę? Połowę miejsc dostanie PiS, inicjator referendum i zwolennik budowy drogi ustaloną przez rząd trasą. Resztę - przedstawiciele gminy. Może znajdzie się wśród nich przeciwnik budowy takiej drogi, ale nie jest to pewne. Można założyć, że wiele komisji będzie się składało wyłącznie ze zwolenników budowy drogi w wersji rządowej.

- Nie powinno tak być, bo to stawia pod znakiem zapytania wiarygodność całego referendum. Należało wydać osobne rozporządzenie, które pozwoliłoby uniknąć takiej sytaucji - uważa profesor Piotr Winczorek, konstytucjonalista. Jego zdaniem źle się w ogóle stało, że sprawa obwodnicy ma być poddana referendum w sytuacji, w której jej zgodność z prawem rozpatruje unijny trybunał.
- Ale jeżeli już zdecydowano się na takie rozwiązanie, to należało zrobić wszystko, by uniknąć podejrzeń o wiarygodność wyników takiego głosowania - mówi profesor.
www

__________________________________

Komisarz Danuta Huebner o Dolinie Rospudy
Unijna komisarz Danuta Huebner wyraziła wątpliwość co do potrzeby przeprowadzenia referendum w sprawie przebiegu obwodnicy Augustowa przez Dolinę Rospudy. Podczas spotkania z dziennikarzami regionalnych mediów w Brukseli powiedziała, że referendum jest kosztowne, a wiadomo, że ludzie tam mieszkający bardzo chcą tej drogi. Jej zdaniem, trzeba szukać innych rozwiązań, na przykład przekonania komisji unijnych ekspertów, że to jest rozwiązanie najlepsze.

"Jeżeli Polska wybrała najlepsze rozwiązanie, no to przyjrzyjmy się jeszcze raz najlepszym alternatywnym rozwiązaniom i wtedy być może się zgodzimy"- powiedziała Danuta Huebner. Dodała, że Komisja Europejska chce rozmawiać ze stroną polską na temat alternatywnych rozwiązań, które pozwoliłyby na ułatwienie życia ludziom. "Ten czas, który mamy w tej chwili w związku z zaprzestaniem robót w części chronionej, trzeba wykorzystać na dialog i szukanie rozwiązania" - powiedziała unijna komisarz. Referendum w sprawie obwodnicy Augustowa ma się odbyć 20 maja.
www

Ostatnio edytowany przez tanja (2007-05-13 11:16:00)


Nadzieja jest tęczą rozpiętą nad burzliwym potokiem życia.

Offline

 

#122 2007-04-26 20:25:23

tanja

Bocian

Skąd: Szczecin
Zarejestrowany: 2006-09-18

Re: Dolina Rospudy

Ponieważ wiadomość jest z onet.pl-kopiuję cały artykuł.

Sąd uchylił decyzję ws. Rospudy - 26.04.07r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Warszawie uchylił postanowienie ministra środowiska ws. obwodnicy Augustowa przez dolinę Rospudy z 14 lipca 2006 roku.
Zdaniem ekologów oznacza to, że minister powinien rozważyć inne warianty przebiegu tej trasy.
Wyrok jest nieprawomocny, ministerstwo może się od niego odwołać.
Chodzi o postanowienie ministra Jana Szyszki dopuszczające, by obwodnica Augustowa w dolinie rzeki Rospudy mogła zostać zrealizowana w jednym z dwóch wariantów - tunel drogowy lub estakada. Zgodnie z decyzją ministra środowiska wybór wariantu, po przeanalizowaniu kosztów, miał należeć do inwestora.

Członek ogólnopolskiego zarządu Towarzystwa Ochrony Ptaków Przemysław Chylarecki powiedział, że podejmując tę decyzję minister przekonywał, iż nie może rozpatrywać innej możliwości przebiegu obwodnicy ponieważ związany jest decyzją z 2004 r. i wpisaniem trasy w lokalne plany zagospodarowania przestrzennego.

- My zwracaliśmy uwagę na to, że w 2005 r. została znowelizowana ustawa prawo ochrony środowiska i gdy Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wystąpiła do ministra o określenie środowiskowych warunków inwestycji, powinien uwzględnić nowe regulacje i to, że Polska została członkiem Unii Europejskiej - powiedział.

Według niego czwartkowa decyzja WSA oznacza, iż sąd przychylił się do tej argumentacji ekologów. Chylarecki przypomniał, że ekolodzy zaskarżyli już decyzję wojewody dotycząca środowiskowych uwarunkowań planowanej inwestycji i chcą też zaskarżyć zezwolenie na budowę obwodnicy.

Pomysł obwodnicy pojawił się w latach 90., wówczas w GDDKiA oddział Białystok rozpoczęły się pierwsze prace nad koncepcją w tej sprawie. W latach 2001 - 2002 wykonano "Raport o oddziaływaniu na środowisko planowanego przedsięwzięcia polegającego na budowie obwodnicy Augustowa".

W marcu 2003 r. burmistrz Augustowa wydał decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dla obwodnicy Augustowa. W grudniu 2003 r. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę organizacji ekologicznych na decyzję burmistrza.

W kwietniu 2006 r. ministerstwo środowiska wydało postanowienie, że jednym z warunków realizacji obwodnicy Augustowa jest przekroczenie doliny Rospudy w formie tunelu drogowego. W maju GDDKiA oddział w Białymstoku złożyła wniosek do ministra środowiska o ponowne rozpatrzenie sprawy.

14 lipca 2006 r. minister środowiska wydał postanowienie pozostawiające wybór sposobu przekroczenia rzeki Rospudy inwestorowi - GDDKiA. Trzy organizacje ekologiczne zaskarżyły tę decyzję. W czwartek WSA ją uchylił.

W piątek w Trybunale Sprawiedliwości UE odbędzie się rozprawa w sprawie wniosku Komisji Europejskiej o nakaz wstrzymania zalesiania w dolinie Rospudy - "środka kompensacyjnego" związanego z budową obwodnicy.*

Zgodnie w wielokrotnymi deklaracjami komisarza ds. ochrony środowiska Stavrosa Dimasa - dolina rzeki Rospudy jest terenem unikatowym i żadne kompensaty (np. nasadzenia drzew) nie są w stanie naprawić szkód, jakie wywołałaby budowa obwodnicy. Dlatego - zdaniem Dimasa - najlepszym rozwiązaniem jest wyznaczenie alternatywnej trasy.

Rozpatrzenie skargi KE przeciwko Polsce o naruszanie unijnego prawa dotyczącego ochrony środowiska, w związku z budową obwodnic wokół Augustowa w dolinie Rospudy i Wasilkowa koło Białegostoku w Puszczy Knyszyńskiej potrwa dłużej. Komisja Europejska od grudnia kwestionuje budowę obu obwodnic; decyzja o pozwaniu Polski do Luksemburga zapadła 21 marca.

Polski rząd dotychczas zaprzeczał, jakoby naruszał unijne dyrektywy dotyczące ochrony środowiska. Tłumaczył, że proponując działania kompensacyjne wypełnił wszelkie wymagania związane z unijnym programem ochrony obszarów Natura 2000. Argumentem przemawiającym za budową obwodnicy jest dla Polski bezpieczeństwo drogowe.

W przesłanym do KE na początku marca liście polski rząd argumentował też, że decyzja o inwestycji zapadła przed wejściem Polski do UE, kiedy Polska nie była związana surowymi wymogami unijnych dyrektyw: ptasiej i siedliskowej, których złamanie w związku z inwestycją zarzuca jej Komisja Europejska.

Jeśli Polska przegra z KE w Trybunale i nie zastosuje się do jego wyroku, Komisja może wystąpić do Trybunału Sprawiedliwości o nałożenie kary finansowej.

Projekt obwodnicy Augustowa o długości 17,1 km przewiduje budowę drogi szybkiego ruchu przecinającej unikatowy system mokradeł Rospudy. Dolina wchodzi w skład obszaru specjalnej ochrony wytyczonego na mocy unijnej dyrektywy ptasiej, a ze względu na występowanie na jej terenie rzadkich siedlisk powinna być również chroniona na mocy dyrektywy w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory (tzw. siedliskowej), mimo że - jak twierdzi KE - Polska jeszcze nie wyznaczyła tam specjalnego obszaru ochrony siedlisk.

___________________________________

*Szyszko przed Trybunałem ws. Rospudy

Minister Środowiska Jan Szyszko będzie uczestniczyć w piątek w rozprawie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu, dotyczącej przebiegu obwodnicy Augustowa przez dolinę Rospudy. Jest to pierwsza rozprawa, która ma wyjaśnić wątpliwości związane z budową obwodnicy.

Potem prezes Trybunału zadecyduje, czy wycofuje wydany 18 kwietnia zakaz zalesiania w Puszczy Augustowskiej, czy też przedłuża go do czasu wyroku za łamanie unijnego prawa dotyczącego ochrony środowiska, w związku z budową obwodnic Augustowa i Wasilkowa koło Białegostoku w Puszczy Knyszyńskiej. Rozpatrzenie tej skargi potrwa do sześciu miesięcy.

Źródło: RMF FM


Nadzieja jest tęczą rozpiętą nad burzliwym potokiem życia.

Offline

 

#123 2007-05-13 11:14:29

tanja

Bocian

Skąd: Szczecin
Zarejestrowany: 2006-09-18

Re: Dolina Rospudy

01.05.07r. Lepper: Obwodnica ma być, nie patrzyć na decyzję Unii
Wtorek, 1 maja (16:41)

Wicepremier, lider Samoobrony Andrzej Lepper zachęcał dziś mieszkańców trzech miast na Podlasiu do wzięcia udziału w przedterminowych wyborach do sejmiku województwa, które zostały zaplanowane na 20 maja.
Szef Samoobrony odwiedził we wtorek Sejny, Suwałki i Augustów - miejscowości położone w północnej części woj. podlaskiego. Towarzyszyło mu kilku posłów Samoobrony i wicemarszałek Sejmu z ramienia tej partii Genowefa Wiśniowska. We wszystkich miejscowościach Samoobrona prezentowała swoich kandydatów na radnych.
Lepper przekonywał przede wszystkim młodzież, by poszła głosować w wyborach, bo tylko wtedy - jak mówił - będzie można dokonać zmian politycznych w kraju. Lider Samoobrony obawia się, że frekwencja będzie niska, a - w jego ocenie - im wyższa frekwencja wyborcza, tym większe szanse na lepszy wynik Samoobrony.
- Ludzie są zniesmaczeni tym, co się stało. Kilka miesięcy temu poszli do urn, wybrali ludzi, chcieli, by ci ludzie stworzyli większość w sejmiku. Tej większości nie ma. Sejmik się rozpadł i muszą być nowe wybory zgodnie z przepisami. My - jako Samoobrona - chcemy mieć pozycję silniejszą, ale jeśli utrzymamy to, co mieliśmy będzie dobrze - mówił Lepper podczas konferencji prasowej w Suwałkach.
Przedterminowe wybory do podlaskiego sejmiku muszą się odbyć, ponieważ radnym do sejmiku wybranym w zeszłorocznych, listopadowych wyborach nie udało się powołać zarządu województwa w wyznaczonym ustawowo terminie trzech miesięcy.

Razem z wyborami - 20 maja - odbędzie się referendum dotyczące budowy obwodnicy Augustowa przez cenną przyrodniczo dolinę rzeki Rospudy. Lepper uważa, że obwodnica musi powstać bez względu na to, czy Polska przegra, czy wygra w tej sprawie w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

- Zdecydowanie jestem za tym, że ma być (obwodnica Augustowa) i koniec, nie patrzeć na decyzje unii. (...) Powinniśmy budowę rozpocząć niezwłocznie i postawić Brukselę przed faktem dokonanym - powiedział dziennikarzom Lepper.

Źródło informacji: INTERIA.PL/PAP

_______________________________________


Dolina Rospudy nie jest przyrodniczym ewenementem (?)
Jarosław Kaczyński zapewnił mieszkańców Augustowa, że obwodnica miasta powstanie i namawiał ich do głosowania na tak w majowym referendum w sprawie budowy drogi przez dolinę Rospudy. Premier nie wykluczył, że nad Rospudą "nie stanowiącą żadnego ewenementu" mógłby powstać, jako rozwiązanie kompromisowe, wiszący most. Po moście, o 300 mln droższym od planowanej estakady, miałaby przebiegać obwodnica Augustowa. Premier zaproponował to rozwiązanie na wypadek, gdyby przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości Polska przegrała proces w sprawie jej obecnie planowanego przebiegu, czyli z estakadą.
Źródło: tvn24

Ostatnio edytowany przez tanja (2007-05-17 09:34:05)


Nadzieja jest tęczą rozpiętą nad burzliwym potokiem życia.

Offline

 

#124 2007-05-17 09:36:54

tanja

Bocian

Skąd: Szczecin
Zarejestrowany: 2006-09-18

Re: Dolina Rospudy

Władze Augustowa zabiegają o TAK dla obwodnicy
Apel do mieszkańców Podlasia, by w najbliższą niedzielę zagłosowali w referendum za budową obwodnicy Augustowa, ukazał się dziś w regionalnej prasie, w formie płatnych ogłoszeń władz samorządowych tego miasta. Podobne ukażą się także w piątek. Za serię takich ogłoszeń samorząd zapłaci ok. 5 tys. zł. Referendum odbędzie się 20 maja z inicjatywy PiS, wraz z przedterminowymi wyborami do sejmiku województwa podlaskiego.
www


Nadzieja jest tęczą rozpiętą nad burzliwym potokiem życia.

Offline

 

#125 2007-05-21 16:37:32

tanja

Bocian

Skąd: Szczecin
Zarejestrowany: 2006-09-18

Re: Dolina Rospudy

1. No i klops>>-20-maja 2007r. A.Wajrak

2. Referendum ws. obwodnicy Augustowa jest nieważne>>
21,56 proc. wyniosła frekwencja w niedzielnym referendum wojewódzkim w sprawie przebiegu obwodnicy Augustowa. Referendum jest nieważne, bo nie został przekroczony próg 30 proc. frekwencji - poinformowała oficjalnie w poniedziałek nad ranem Wojewódzka Komisja ds. Referendum w Białymstoku.[...]

Ostatnio edytowany przez tanja (2007-05-21 16:44:16)


Nadzieja jest tęczą rozpiętą nad burzliwym potokiem życia.

Offline

 

#126 2007-06-15 00:10:05

tanja

Bocian

Skąd: Szczecin
Zarejestrowany: 2006-09-18

Re: Dolina Rospudy

Komisja Petycji PE za szybkim rozwiązaniem problemu obwodnicy Augustowa-14.06.07r.
Europosłowie z Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego (PE) opowiedzieli się w środę w Augustowie (Podlaskie) za szybkim rozwiązaniem problemu obwodnicy Augustowa. Członkowie komisji od wtorku gościli w woj. podlaskim. W środę pływali kajakami po rzece Rospuda, by zobaczyć dolinę, którą ma przebiegać estakada w ramach obwodnicy Augustowa. Europosłowie spotkali się także z władzami miasta i mieszkańcami Augustowa.

"Sami doświadczyliśmy trudności, jakie są w Augustowie. Byliśmy zaskoczeni stanem bezpieczeństwa na drodze. Jesteśmy za tym, by jak najszybciej to zmienić" - powiedział na spotkaniu z mieszkańcami miasta przewodniczący delegacji Komisji Petycji PE Thijs Berman.

Według posłów z Komisji Petycji, należy jak najszybciej rozwiązać problemy komunikacyjne na drodze krajowej nr 8, przebiegającej przez Augustów. Chodzi im o to, by poprawić bezpieczeństwo na 1,5 km odcinku, gdzie pod kołami tirów giną mieszkańcy Augustowa.
Burmistrz Augustowa Leszek Cieślik przekonywał gości do wariantu obwodnicy z estakadą. Poinformował, że cała procedura prawna dotycząca inwestycji została rozpoczęta i zakończona jeszcze przed wejściem Polski do Unii Europejskiej. Według Cieślika, kiedy wchodziliśmy do UE, była podjęta decyzja, że obwodnica powstanie w wariancie z estakadą przez dolinę Rospudy.

Berman przypomniał z kolei władzom Augustowa, że strona polska przyjęła warunki programu Natura 2000 i to Polska sama wyznaczała obszary objęte tym programem.

Botanik prof. Aleksander Sokołowski powiedział podczas spotkania, że uczestniczył w określaniu obszarów Natury 2000. Nie spodziewał się jednak, że będzie wiązało się to z problemami dla takich inwestycji, jak z obwodnicą Augustowa.

"Nie ma problemu przyrodniczego przy tej inwestycji. Jest to minimalne wkroczenie w środowisko naturalne. Najcenniejsze gatunki znajdują się w innych miejscach doliny Rospudy" -przekonywał profesor.

Członkowie komisji pytani przez mieszkańców o to, czy są za przebiegiem obwodnicy przez Rospudę z estakadą, czy za projektem ekologów przez wieś Chodorki, powiedzieli, że za wcześnie jest na ostateczne wnioski.
Spór o obwodnice w województwie podlaskim, a zwłaszcza o przebieg obwodnicy Augustowa, trwa od wielu miesięcy. Inwestycji przez dolinę Rospudy sprzeciwiają się organizacje ekologiczne i proponują inny jej wariant. Sprzeciwia się też Komisja Europejska, która skierowała sprawę przeciwko Polsce do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
W maju w województwie odbyło się referendum w sprawie przebiegu obwodnicy Augustowa. Formalnie okazało się nieważne, bo wzięło w nim udział mniej niż 30 proc. uprawnionych do głosowania. Ale ponad 90 proc. tych, którzy głosowali, opowiedziało się za obecnie proponowanym wariantem inwestycji.
Komisja Petycji PE - choć nie ma możliwości podejmowania wiążących decyzji - zajmuje się tą sprawą, gdyż wpłynęło do niej kilkadziesiąt różnych listów dotyczących tego tematu. Komisja może proponować i rekomendować rozwiązania przez nią wypracowane.
www


Nadzieja jest tęczą rozpiętą nad burzliwym potokiem życia.

Offline

 

#127 2007-06-16 18:52:38

tanja

Bocian

Skąd: Szczecin
Zarejestrowany: 2006-09-18

Re: Dolina Rospudy

Augustów nie chce pomocy Unii
Przerażeni ruchem na ulicach Augustowa eurodeputowani zadeklarowali doraźną pomoc, by mieszkańcom żyło się chociaż trochę bezpieczniej. Burmistrz ich propozycję zdecydowanie odrzucił.

- Nie interesują nas rozwiązania doraźne. Nie chcemy waszej pomocy. Dajcie nam samym decydować o tym, co jest dla nas dobre. Obwodnica ma powstać do 2009 roku, więc żadna modernizacja ulic ani instalacja świateł nie jest potrzebna - mówił podczas środowego spotkania z odwiedzającymi Augustów eurodeputowanymi wyjątkowo agresywnie nastawiony burmistrz tego miasta Leszek Cieślik. Powtarzał też, że dodatkowa sygnalizacja świetlna w mieście spowoduje większe korki, a co za tym idzie - wzrost ilości spalin i większy hałas. Kilkudziesięciu mieszkańców miasta obecnych na spotkaniu nagrodziło burmistrza oklaskami.

Goście przerażeni

Deputowani z Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego, którzy przyjechali do Augustowa właśnie z powodu jego komunikacyjnych kłopotów, nie kryli zaskoczenia taką postawą burmistrza. Jeden z nich określił ją po spotkaniu wyjątkowo krótko i dosadnie:

- To przysłowiowy strzał w stopę.[...]

Groźba blokady

To nie jedyny strzał w stopę, jaki zdaniem członków delegacji oddał podczas spotkania burmistrz. Kolejnym, równie fatalnie przyjętym przez deputowanych, było skierowane do nich oświadczenie. Szef augustowskich władz - wraz ze swoimi kolegami z trzech okolicznych gmin - zapowiedział w nim, że zrobi wszystko, by nie dopuścić do ewentualnej realizacji proponowanego przez ekologów wariantu obwodnicy przez Chodorki.[...]
Więcej nt>>


Nadzieja jest tęczą rozpiętą nad burzliwym potokiem życia.

Offline

 

#128 2007-06-29 03:47:42

tanja

Bocian

Skąd: Szczecin
Zarejestrowany: 2006-09-18

Re: Dolina Rospudy

Szyszko przeciw Rospudzie i sasance Adam Wajrak, Jakub Medek
2007-06-26

By ratować chronionego jarząbka zagrożonego obwodnicą Augustowa, minister środowiska jest gotów zniszczyć chronioną sasankę
7 kwietnia przed unijnym Trybunałem Sprawiedliwości odbyło się pierwsze przesłuchanie w sprawie związanej z Rospudą. Chodzi o decyzję wojewody podlaskiego, który nakazał zalesić 160 ha na pojezierzu sejneńskim, by stworzyć środowisko dla 11 par jarząbka - tyle ma wypłoszyć budowa obwodnicy Augustowa przez Dolinę Rospudy.
Zalesienia miały być wykonane do końca czerwca.
Przyrodnicy i Komisja Europejska wskazują, że zalesienie tego terenu zniszczy unikalne chronione murawy ciepłolubne oraz bardzo rzadką też chronioną sasankę otwartą.

Minister: Nie ma sasanki
Trybunał Sprawiedliwości zakazał zalesień, choć minister środowiska Jan Szyszko zapewniał, że zalesianie niczego nie niszczy. - Na tych terenach nie ma sasanki - przekonywał po przesłuchaniu przed Trybunałem. I że zalesień nie będzie do czasu inwentaryzacji przez przyrodników tego obszaru.
Na żądanie Trybunału minister wysłał jednak na piśmie zapewnienie, że zalesień nie będzie do czasu rozstrzygnięcia głównej rozprawy o Rospudę.

Eksperci rządowi: Jest sasanka
Tymczasem trwa zlecona przez ministra inwentaryzacja. - Do września powinniśmy skończyć, ale wyłącznie na obszarze należącym do nas. Z tego, co się orientuję, zalesienia mają objąć głównie grunty prywatne - mówi Ryszard Karczewski, nadleśniczy nadleśnictwa Pomorze. Z nieoficjalnych informacji wiadomo, że leśnicy znaleźli sasankę otwartą, i to w wielu miejscach.
Potwierdza to dr Włodzimierz Kwiatkowski, ekspert podlaskiej dyrekcji dróg, która buduje obwodnicę Augustowa. Ale według niego nie ma jej na łąkach przeznaczonych do zalesień, tylko na tych obok. - Pomimo to złożyłem wniosek o wyłączenie z zalesień kilku działek wcześniej pod nie przeznaczonych. Sąsiadują bezpośrednio z terenami, na których rośnie sasanka - mówi Kwiatkowski.
Ale najbardziej zdziwiony stanowiskiem ministra jest Paweł Pawlikowski, botanik z Uniwersytetu Warszawskiego: - W przededniu rozprawy w Luksemburgu spotkałem na owych murawach na Sejneńszczyźnie dr. Kwiatkowskiego. Obaj obserwowaliśmy kwitnące sasanki. I na działkach przeznaczonych do zalesień, i tych obok. Byłem więc tym bardziej zaskoczony, gdy przeczytałem, że prof. Szyszko w Luksemburgu powiedział, że sasanka tu w ogóle nie występuje - mówi Pawlikowski.
Przypomina, że do ochrony sasanki zobowiązuje nas Dyrektywa Siedliskowa UE. - Nie możemy dopuścić do spadku liczebności tego gatunku w Puszczy Augustowskiej. Planowane zalesienia nieuchronnie do tego doprowadzą - mówi.

Minister przeciw radzie przyrody

Jan Szyszko szykuje teraz atak na Państwową Radę Ochrony Przyrody. Na stronach internetowych ministerstwo zamieściło w minionym tygodniu opinię prawną, że rada nie miała prawa wydawać stanowisk w sprawie Rospudy i w sprawie zalesień (obie negatywne dla ministra), bo może tylko doradzać.
W tej opinii prawnej jest też stwierdzenie, że minister ma prawo wymieniać członków rady w czasie kadencji, bez przerywania jej ciągłości.

Sasanka otwarta


Sasanka otwarta jest gatunkiem potrzebującym dużo światła. Puszcza Augustowska i jej obrzeża to jedyne miejsce w Polsce, gdzie ma szansę przetrwać. Wszędzie indziej już wymarła albo zanika w zastraszającym tempie.
Sasanka otwarta ma niezwykle piękne kwiaty. I to też jest przyczyną wymierania tego gatunku. Ludzie zrywają sasanki na bukiety lub próbują przenosić do ogrodów, czego w większości sasanka nie wytrzymuje.
www

____________________________

Z blogu A.Wajraka>>
...Otóż  minister od środowiska profesor Jan Szyszko, przestał owijać w bawełnę i na stronie internetowej resortu www.mos.gov.pl  zamieścił opinię prawną z której wynika, że Państwowa Rada Ochrony Przyrody nie miała prawa wydawać opinii o Rospudzie i innych sprawach. Bo Rada jest od doradzania ministrowi. A minister o nic nie pytał. To co się odzywają i Polskę na zewnątrz szkalują...


Nadzieja jest tęczą rozpiętą nad burzliwym potokiem życia.

Offline

 

#129 2007-07-17 13:26:27

tanja

Bocian

Skąd: Szczecin
Zarejestrowany: 2006-09-18

Re: Dolina Rospudy

Ruszą prace w Dolinie Rospudy
W sierpniu rozpoczną się prace w Dolinie Rospudy związane z budową obwodnicy Augustowa – poinformował szef Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. 31 lipca kończy się bowiem okres ochronny lęgu ptaków. Planom poprowadzenia obwodnicy przez dolinę rzeki Rospudy sprzeciwiają się ekolodzy. Działacze organizacji ekologicznych już zapowiadają, że 1 sierpnia przyjadą nad Rospudę, by nie dopuścić do zniszczenia doliny. Namioty ma rozbić nawet około tysiąca osób.
Źródło: RMF FM
_______________________________

20-lipca
Inwestycje/ KE pyta polski rząd, czy naprawdę ruszą prace w dolinie Rospudy - 18.07.07r.
Komisja Europejska chce dowiedzieć się od polskich władz, jakie są intencje w sprawie obwodnicy w dolinie Rospudy i czy rzeczywiście prace budowlane zostaną wznowione od sierpnia - oświadczyła w środę rzeczniczka KE ds. środowiska Barbara Helfferich.
"Komisarz (Stawros) Dimas jeszcze dziś skontaktuje się w tej sprawie z ministrem (Janem) Szyszko, najprawdopodobniej drogą mailową, by spytać, jakie są intencje Polski. Na podstawie tej odpowiedzi będziemy mogli podjąć jakąś decyzję" - powiedziała PAP Helfferich.

Rozpoczęcie, wstrzymanych na okres wylęgu ptaków, prac ziemnych i budowlanych nad Rospudą zapowiedział w poniedziałek dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Zbigniew Kotlarek.
KE chce jednak uzyskać jednoznaczną odpowiedź od samego ministra Szyszki - powiedziała PAP Helfferich.
Powtórzyła, że Komisja Europejska jest gotowa zwrócić się do Trybunału Sprawiedliwości UE o wydanie pilnego nakazu wstrzymania prac w dolinie Rospudy, jeśli rzeczywiście zostaną one wznowione od sierpnia.

31 lipca kończy się termin ochronny lęgu ptaków. Prace przy budowie obwodnicy Augustowa trwają już od strony Białegostoku, na odcinku 5 km. Za kilka dni - jak zapowiedział Kotlarek - mają ruszyć prace od strony Suwałk.

Wniosek o natychmiastowe wstrzymanie prac w dolinie Rospudy jest gotowy od marca, kiedy to Komisja Europejska skierowała pozew przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu, w związku z budową obwodnic Augustowa i Wasilkowa na terenach chronionych Natura 2000. Wniosek nie został jednak wysłany, bowiem prace wstrzymano w związku z trwającym od 1 marca czteromiesięcznym okresem ochronnym. KE może go jednak w każdej chwili wysłać. Nie stoi na przeszkodzie przerwa wakacyjna.
Na wniosek KE, jeszcze przed ostatecznym wyrokiem w sprawie Rospudy, Trybunał może wydać natychmiastowy nakaz wstrzymania prac, by uniknąć nieodwracalnych szkód w środowisku naturalnym.
KE od grudnia kwestionuje budowę obwodnicy w dolinie Rospudy, uznając ją za teren unikatowy, gdzie żadne kompensaty (np. nasadzenia drzew) nie są w stanie naprawić szkód, jakie wywołałaby budowa obwodnicy. Dlatego komisarz Dimas apelował o wyznaczenie alternatywnej trasy.
www

Ostatnio edytowany przez tanja (2007-07-20 22:50:44)


Nadzieja jest tęczą rozpiętą nad burzliwym potokiem życia.

Offline

 

#130 2007-07-26 19:20:18

onka84

Bociuś

Zarejestrowany: 2007-01-22

Re: Dolina Rospudy

INFORMACJA PRASOWA
Bielsko-Biała, 26.07.2007

Bielsko-Biała w ogólnopolskiej akcji poparcia działań w obronie Doliny Rospudy - NIE dla zniszczenia. 29 lipca, wraz z 7 miastami w Polsce, Bielsko-Biała przyłącza się do obywatelskiego poparcia dla ocalenia bezcennej Doliny Rospudy. Akcja odbędzie się na Placu Chrobrego przy ul. 3-go Maja (pod Pałacem Sułkowskich) o godz. 13.00.


Bielsko-Biała dla Rospudy - NIE dla zniszczenia!


Przytul kaktusa - kolce też potrzebują miłości 

Offline

 

#131 2007-07-30 12:03:14

tanja

Bocian

Skąd: Szczecin
Zarejestrowany: 2006-09-18

Re: Dolina Rospudy

Apel do Rządu Rzeczypospolitej Polskiej - 30.07.07r.
CEE Bankwatch, Centrum Ochrony Mokradeł (CMOK), Greenpeace, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP), Polska Zielona Sieć (PZS), Pracownia na rzecz Wszystkich Istot (PnrWI), Stowarzyszenie Integracji Stołecznej Komunikacji (SISKOM), WWF Polska

W imieniu organizacji zaangażowanych w kampanię na rzecz ochrony Doliny Rospudy apelujemy jeszcze raz do władz polskich, w szczególności do Rządu, o wstrzymanie wszelkich prac na obszarze znajdującym się w sieci Natura 2000 - również po 1 sierpnia, czyli po zakończeniu tzw. okresu lęgowego ptaków.
Wstępując do Unii Europejskiej, Polska zobowiązała się przestrzegać prawa wspólnotowego. Jak wiadomo, planowany przez władze przebieg obwodnicy Augustowa został zakwestionowany przez Komisję Europejską, a sprawę ma ostatecznie rozstrzygnąć Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS).

Wierzymy, że wszystkim stronom zaangażowanym w ten spór zależy na uniknięciu konfliktów zewnętrznych i wewnętrznych. Dlatego apelujemy do władz o wstrzymanie wszelkich prac w Dolinie Rospudy do czasu wydania wyroku przez ETS. Rozpoczęcie prac na obszarze planowanej trasy obwodnicy, której przebieg zakwestionowała już Komisja Europejska, przed decyzją ETS spowoduje tylko niepotrzebny wzrost napięcia społecznego i poważnie pogorszy wizerunek Polski. Może też to narazić nasz kraj na poważne reperkusje ze strony instytucji Unii Europejskiej, włącznie z wysokimi karami finansowymi.

Mamy nadzieję, że polskie władze, podejmując decyzję w tej sprawie, kierować się będą wolą zapewnienia bezpieczeństwa i spokoju społecznego przy jednoczesnym przestrzeganiu zobowiązań Polski jako członka Wspólnot Europejskich. Przypominamy o istnieniu alternatywnych wariantów przebiegu obwodnicy, zgodnych z prawem i godzących potrzeby rozwoju infrastruktury drogowej z ochroną przyrody.
www
_______________________________

Rospuda chroniona jeszcze tylko przez dwa dni - Andrzej Kłopotowski, Dominik Uhlig
2007-07-30

Już w środę na torfowiska wjechać mogą buldożery
Wczorajsze manifestacje na ulicach dziewięciu miast miały o tym przypomnieć. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapowiedziała, że w środę - gdy skończy się okres lęgowy ptaków - zamierza na poważnie zabrać się do budowy obwodnicy Augustowa.
W Gdańsku 200 osób zebrało się pod pomnikiem Sobieskiego. Z przypiętymi zielonymi wstążkami rozdawali ulotki i skandowali "Rospuda obronić się uda". - Chcemy pokazać, że przez wakacje nikt nie zapomniał o Rospudzie - mówił Dariusz Paczkowski, który na manifestację w Gdańsku przyszedł z żoną i córką[...].
Więcej nt>>


Nadzieja jest tęczą rozpiętą nad burzliwym potokiem życia.

Offline

 

#132 2007-07-30 14:18:49

luska

Bociuś

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-18

Re: Dolina Rospudy

KE zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości o wstrzymanie prac w Dolinie Rospudy

Komisja Europejska zwróciła się w poniedziałek do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu z wnioskiem o wstrzymanie przez Polskę przygotowań do budowy obwodnicy Augustowa w Dolinie Rospudy.

Komisja Europejska zwróciła się do unijnego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu z prośbą o wydanie nakazu wstrzymania prac przy budowie obwodnicy Augustowa w Dolinie Rospudy. To odpowiedź Komisji na list polskiego rządu, w którym wyraził on wolę wznowienia budowy już 1 sierpnia, po zakończeniu okresu lęgowego ptaków. Bruksela wiele razy mówiła, że inwestycja zniszczy unikatowe tereny, a strat wyrządzonych środowisku nie można w żaden sposób zrekompensować. Zdaniem Komisji Europejskiej, budowa obwodnicy Augustowa jest niezgodna z unijnym prawem.

Tymczasem polski rząd broni decyzji o kontynuowaniu prac. Tłumaczy, że poprowadzenie obwodnicy Doliną Rospudy to wariant najbardziej korzystny i najszybszy do zrealizowania. Warszawa argumentuje też, że decyzja o budowie zapadła jeszcze przed integracją ze Wspólnotą, kiedy Polski nie obowiązywało unijne prawo. Ten spór rozstrzygnie Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Jednak sprawa może potrwać miesiącami. Bruksela obawia się, że w tym czasie prace budowlane wyrządzą niepowetowane szkody. Dlatego chce, by do wyjaśnienia sprawy i ostatecznego orzeczenia, wszelkie prace zostały wstrzymane.

Mieszkańcy blokują Augustów

W południe w Augustowie rozpoczęła się wielka blokada krajowej ósemki. Mieszkańcy miasta wyszli na ulicę, by poprzeć budowę kolejnego odcinka augustowskiej obwodnicy. Ekolodzy i Komisja Europejska żądają bowiem, żeby wstrzymać prace, która 1 sierpnia ma rozpocząć się w Dolinie Rospudy. Do Augustowa nie wjedzie w czasie blokady ani jeden tir.

Tak jak podczas poprzednich protestów, Augustowianie zablokują rondo Marconiego przy urzędzie miasta. Znajduje się ono bowiem na trasie krajowej ósemki, przez którą codziennie przejeżdża ponad 4 tysiące tirów.

Tiry zostaną zatrzymane na rogatkach miasta - mówi szef Społecznego Komitetu Wspierania Budowy Augustowskiej Obwodnicy Bogdan Dyjuk. Przepuszczane będą jednak autobusy i samochody osobowe. W samym mieście nie powinno więc być korków. Nie wiadomo kiedy zakończy się blokada. Społecznicy twierdzą, że wtedy, gdy otrzymają zapewnienie z Brukseli, iż budowa obwodnicy będzie kontynuowana. Mieszkańcy cały czas patrolują też Dolinę Rospudy, poszukując ekologów. Te społeczne patrole mają uniemożliwić "zielonym" rozbicie obozowiska i wchodzenie na drzewa. Z informacji płynących od Greenpeace wynika, że namioty mają stanąć już dziś. Całej sytuacji czujnie przyglądają się policjanci. Nadkomisarz Jacek Dobrzyński z komendy wojewódzkiej policji w Białymstoku wyjaśnia, że do Augustowa mogą zostać ściągnięte dodatkowe siły policyjne.
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ … 50563.html


"Kochałem psy. Koty naprawdę nigdy mnie wiele nie obchodziły. Tak było przynajmniej do chwili, gdy ożeniłem się z kobietą uwielbiającą koty. Ja chciałem psa, ona kota, poszliśmy więc na kompromis i zostaliśmy właścicielami dwóch kotów."  William J. Thomas

Offline

 

#133 2007-08-04 22:48:19

tanja

Bocian

Skąd: Szczecin
Zarejestrowany: 2006-09-18

Re: Dolina Rospudy

Przestańcie oszukiwać ludzi wtorek, 31 lipca 2007
A.Wajrak>>

Nie ma co się cieszyć z deklaracji premiera, który zapowiedział, że prace nie ruszą. Nie oznacza ona, że końca konfliktu. Nie jest też próbą jego rozwiązania. To zamrożenie. Na jak długo? Być może na bardzo długo. To nie jest tak, że Trybunał wyda wyrok w tej sprawie szybko. Wyrok będzie za 2-3 lata.
Przyśpieszonej procedury nie będzie, bo choć Polska się o nią ubiegała, to jednocześnie, gdy miała odpowiedzieć na konkretne zarzuty, prosiła o zwłokę. Proszę tu jest decyzja prezesa Trybunału z 18 lipca (poniżej). Polecam szczególnie punkt 14. Ani minister Polaczek, ani minister Szyszko nie powinni dziwić się, że nie ma trybu przyśpieszonego, bo ktoś im podległy, a może oni sami coś zawalili. Komisja Europejska akurat przychyliła się do prośby o tryb przyśpieszony, ale nam się nie udało. Jak zwykle zresztą.
W tej sytuacji obiecywanie ludziom w Augustowie szybkich rozwiązań jest zwykłym draństwem. A budowanie tej drogi nawet poza terenami Natura 2000, gdy ma się takie „sukcesy” w europejskich instytucjach jest zwykłą nieodpowiedzialnością. Chyba, że przyda się nam obwodnica z sześciokilometrową dziurą w środku. Pozwolisz Robercie, że za Tobą nazwę ją najdroższą drogą na grzyby.

Postanowienie Prezesa Trybunału Sprawiedliwości WE z 18. lipca 2007 r. (sprawa Doliny Rospudy)
dokument
2007-07-31, ostatnia aktualizacja 2007-07-31 13:31
Tryb przyspieszony W sprawie C-193/07 mającej za przedmiot skargę o stwierdzenie, na podstawie art. 226 WE, uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, wniesioną w dniu 4 kwietnia 2007 r.
Komisja Wspólnot Europejskich, reprezentowana przez D. Recchię i K. Herrmann, działające w charakterze pełnomocników, z adresem do doręczeń w Luksemburgu (strona skarżąca),przeciwko
Rzeczypospolitej Polskiej, reprezentowanej przez E. Ośniecką-Tamecką, działającą w charakterze pełnomocnika (strona pozwana).

Prezes Trybunału, po zapoznaniu się z propozycją L. Baya Larsena, sędziego sprawozdawcy, po wysłuchaniu rzecznik generalnej J. Kokott, wydaje następujące

Postanowienie>>
______________________________________

GDDKiA utajniła ekspertyzę w sprawie Rospudy
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie ujawniła wyników ekspertyzy, którą sama zamówiła - dowiedział się "Dziennik".
PAP | Wczoraj 07:28, aktualizacja: 2007-08-03 07:28:13

Według ekspertów z firmy Scott Wilson przebieg trasy Via Baltica przez Rospudę nie jest optymalny. Droga powinna zostać wytyczona przez Łomżę, z dala omijając chronione torfowiska wokół Augustowa.

Paneuropejski Korytarz Transportowy, zwany Via Baltica, to projektowana trasa szybkiego ruchu łącząca kraje południowej i zachodniej Europy przez Polskę z krajami bałtyckimi i prowadząca aż do Helsinek. W Polsce rolę korytarza pełnią teraz dwie drogi: nr 8 - z Warszawy przez Białystok do Suwałk oraz nr 61 - z Warszawy przez Łomżę do Suwałk. Obie wąskie, kręte, niebezpieczne.
Ma je zastąpić droga ekspresowa, której fragmentem jest obwodnica Augustowa przez Dolinę Rospudy. I to ona właśnie budzi protesty ekologów, bo w rejonie tego miasta miałaby przeciąć torfowiska objęte unijnym programem Natura 2000.
GDDKiA twardo obstaje, że ta lokalizacja jest najlepsza - i dla ludzi, i dla środowiska. Tymczasem eksperci z międzynarodowej firmy konsultingowej Scott Wilson, której Generalna Dyrekcja zleciła w 2005 r. zbadanie, jaki wariant Via Baltica jest najbardziej uzasadniony społecznie, ekonomicznie i przyrodniczo, dowiedli, że ten obecnie forsowany wcale optymalny nie jest. Więcej: jest jednym z najgorszych.

- Scott Wilson przebadał 40 wariantów drogi ekspresowej łączącej Warszawę z granicą litewską w Budzisku i wyłonił trzy najkorzystniejsze - mówi gazecie prof. Andrzej Kraszewski z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej. - Żaden z nich nie wiedzie przez Białystok, a więc i przez Dolinę Rospudy.

Wyniki ekspertyzy firmy Scott Wilson, do których dotarł "Dziennik", jednoznacznie wskazują najlepszy przebieg trasy: Warszawa - Pułtusk (albo Ostrów Mazowiecka lub Ostrołęka) - Ostrołęka - Łomża - Suwałki - Budzisko. Analizę opracowaną przez brytyjską firmę GDDKiA ma od listopada 2006 r.

Drogowcy nie przyjęli jej do wiadomości. Dlaczego? - Badania zrobili, bo tak im nakazuje prawo unijne, ale wciąż upierają się przy swoim, chociaż wszyscy dookoła mówią, że jest alternatywa dla lansowanej przez nich trasy - twierdzi prof. Janina Pijanowska, przewodnicząca Państwowej Rady Ochrony Przyrody.
www

Ostatnio edytowany przez tanja (2007-08-04 23:31:17)


Nadzieja jest tęczą rozpiętą nad burzliwym potokiem życia.

Offline

 

#134 2007-09-06 19:39:20

Urszula

Bocian

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-19

Re: Dolina Rospudy

W Dolinie Rospudy budowy nie będzie
Jakub Medek, Białystok
2007-09-06, ostatnia aktualizacja 2007-09-05 20:30

Polski rząd w piśmie do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości zobowiązał się nie rozpoczynać budowy obwodnicy Augustowa na terenach chronionych siecią Natura 2000, zanim nie zapadnie wyrok, czy inwestycja jest legalna.
Przed Trybunał pozwała Polskę Komisja Europejska. Uznała, że obwodnicę zaplanowano niezgodnie z unijnym prawem ochrony przyrody.

Pod koniec lipca KE zwróciła się do Trybunału o nakaz wstrzymania robót na terenach chronionych do wydania wyroku. Wtedy premier zapowiedział, że budowa na obszarach Natury 2000 się nie zacznie. Wczoraj taką deklarację Trybunał dostał na piśmie. I rozpatrywanie wniosku o wstrzymanie prac stało się bezprzedmiotowe.

Ale prace nie będą całkowicie wstrzymane. - Możemy budować poza terenami chronionymi, przekonstruować harmonogramy robót - mówi Andrzej Maciejewski, rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Obwodnica będzie więc budowana z sześciokilometrową dziurą w środku: od Suwałk i od Augustowa w stronę Doliny Rospudy. Jeśli Trybunał uzna, że inwestycja łamie prawo, budowane drogi nigdy się nie połączą.

Plany rządu nie podobają się mieszkańcom Augustowa. - Powinniśmy znów zacząć blokować drogi. Nękaniem trzeba przypominać Komisji o naszej tragicznej sytuacji - mówi podlaski radny z Samoobrony Andrzej Chmielewski, członek komitetu wspierania budowy obwodnicy. Czy organizować blokady i kiedy - komitet ma zdecydować w najbliższych dniach.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.podbociankiem.pun.pl