#61 2007-04-19 23:10:13

tanja

Bocian

Skąd: Szczecin
Zarejestrowany: 2006-09-18

Re: Informacje i ciekawostki o bocianach

Agusia,a gdzie zdjęcia Twoich bocianków?Może ten trzeci to młodzik szukający partnerki lub stary bocian do którego partnerka nie doleciała i już nie doleci?A ile zawsze było u Ciebie bocianich par?Nie słyszałam o trójkątach w świecie bocianów.Zawsze są wtedy walki i jeden,lub jedna musi odejść.Hm...


Nadzieja jest tęczą rozpiętą nad burzliwym potokiem życia.

Offline

 

#62 2007-04-20 14:52:52

Agaa

Bocianek

7818501
Zarejestrowany: 2006-09-21

Re: Informacje i ciekawostki o bocianach

Otóż zdjęcia na razie nie mam bo jakoś nie mogę zdążyć
Dziś widziałam lecącą parkę zakochanych, zaraz za nimi leciał ten "jedynak"......a za "jedynakiem" leciał jeszcze jakiś.
Wygląda na to, że mamy dwie bocianie parki:)
W weekend obadam gdzie jest drugie gniazdo, bo chyba gdzieś musi być.

Tanju, zawsze mieliśmy dwa bociany i jedno gniazdo.


Wiedzieć, co się wie, i wiedzieć, czego się nie wie - oto prawdziwa mądrość. Konfucjusz

Offline

 

#63 2007-04-21 23:44:20

tanja

Bocian

Skąd: Szczecin
Zarejestrowany: 2006-09-18

Re: Informacje i ciekawostki o bocianach

Chronią bociany przed prądem - 16.04.07r.
ENERGETYCY POMAGAJĄ PTAKOM

Wiosna za oknem, przyroda budzi się do życia, a w Katowicach pojawiły się bociany, które jako miejsca lęgowe bardzo często wybierają słupy linii energetycznych. W tym roku dla bezpieczeństwa ptaków i ludzi zostaną one zabezpieczone przez specjalne kojce.
Już ponad 100 gniazd spoczywa na energetycznych słupach z taką specjalną konstrukcją.

                    http://images20.fotosik.pl/252/d7778d35a175b7a1m.jpg    http://images20.fotosik.pl/252/9b14fa9a0cb2409fm.jpg    http://images20.fotosik.pl/252/152573966eae7ad3m.jpg    http://images21.fotosik.pl/197/efb6a758d4ffd517m.jpg

TVN 24>>

Warto również obejrzeć z 12-kwietnia "Podejrzyj sobie boćka" BOCIANÓW PODGLĄDANIE NA KOMPUTERÓW EKRANIE>>

Dzięki internetowym kamerom możemy zajrzeć praktycznie wszędzie. Także do gniazda wyniosłych bocianów o wdzięcznych imionach - Przygoda i Dziedzic. Z tej możliwości skorzystało już kilkanaście tysięcy internautów.


Nadzieja jest tęczą rozpiętą nad burzliwym potokiem życia.

Offline

 

#64 2007-04-27 12:23:55

tanja

Bocian

Skąd: Szczecin
Zarejestrowany: 2006-09-18

Re: Informacje i ciekawostki o bocianach

20 kwietnia Agaa napisał:

[...]Wygląda na to, że mamy dwie bocianie parki:) [...] zawsze mieliśmy dwa bociany i jedno gniazdo.

Agusia.Przecież Twoja Para miała młode i to może być ich syn (samce częściej wracają do rodzinnego miejsca) sprzed 3-lat.
Nie uważasz???


Nadzieja jest tęczą rozpiętą nad burzliwym potokiem życia.

Offline

 

#65 2007-05-31 23:00:29

onka84

Bociuś

Zarejestrowany: 2007-01-22

Re: Informacje i ciekawostki o bocianach

Jak miłosne igraszki uwolniły bociana od strzały

Dziś 31 maja - dzień bociana białego, dumy naszych łąk

http://images22.fotosik.pl/120/948a41157ac47aeam.jpg
FOTO: ANDRZEJ ZBRANIECKI

Polski bocian jest w stanie znieść wszystko. Tak, jak ten na zdjęciach, który przez ponad rok żył z wbitą w bok strzałą wystrzeloną przez myśliwego z dzikiego afrykańskiego plemienia.

Już po raz drugi z rzędu przyleciał do niewielkiego Wadlewa koło Bełchatowa. Próbowano mu strzałę wyciągnąć, ale za żadne skarby nie dał się złapać. Jesienią odleciał do ciepłych krajów. Wrócił do Wadlewa kilka tygodni temu. Strzała wciąż tkwiła w jego boku. Od kilkunastu dni strzały już nie widać. - Dwie bocianice toczyły o niego walkę - opowiada pani Kazimiera. - Szamotanina była straszna. W jej trakcie ta strzała wypadła, albo się po prostu ułamała - opowiadają świadkowie bocianich zalotów.

autor: dk


Przytul kaktusa - kolce też potrzebują miłości 

Offline

 

#66 2007-06-29 01:35:57

tanja

Bocian

Skąd: Szczecin
Zarejestrowany: 2006-09-18

Re: Informacje i ciekawostki o bocianach

Artykuł już owiany kurzem,ale warto przeczytać.

ENERGA zapewnia bezpieczne gniazda dla ponad 5.000 bocianich rodzin 2007-03-19

Ponad  5.000 przylatujących do Polski bocianich rodzin (około 10 proc. populacji) gnieździ się na specjalnych platformach przygotowanych przez Koncern Energetyczny ENERGA. W tym roku energetycy zainstalują około dwustu takich ratujących ptakom życie konstrukcji.
Dwa kolejne gniazda dla bocianich rodzin pracownicy gdańskiego oddziału ENERGI zamontowali w poniedziałek 19 marca na terenie Stacji Badania Wędrówek Ptaków Uniwersytetu Gdańskiego w Przebędowie, zaś dwie kolejne platformy brygady oświetlenia ulicznego i posterunku energetycznego w Łebie założyły we wsiach Wrzeście i Darszkowo.

- Montowane na słupach energetycznych platformy chronią ptaki przed niebezpieczeństwem porażenia prądem i śmiercią - mówi dr Jarosław Nowakowski, ornitolog z Uniwersytetu Gdańskiego[...].
ENERGA od lat pomaga bocianom w zakładaniu gniazd
Na przestrzeni ostatnich lat na terenie swojego działania ENERGA zamontowała już ponad 5 tysięcy specjalnych platform pod bocianie gniazda. Ich liczba w poszczególnych oddziałach spółki przedstawia się następująco:

    * Oddział w Elblągu - ok. 650
    * Oddział w Gdańsku - ok. 380
    * Oddział w Kaliszu - ok. 560
    * Oddział w Koszalinie - ok. 600
    * Oddział w Olsztynie - ok. 1250
    * Oddział w Płocku - ok. 775
    * Oddział w Słupsku - ok. 600
    * Oddział w Toruniu - ok. 550

W tym roku na Pomorzu platformy zamontowane zostaną m.in. w gminach Osiek, Skarszewy, Starogard Gd., w powiatach tczewskim, kościerskim i lęborskim[...]

http://images6.fotosik.pl/23/1f9a2a6aab08d94am.jpg

Więcej nt>>


Nadzieja jest tęczą rozpiętą nad burzliwym potokiem życia.

Offline

 

#67 2007-06-29 02:16:33

tanja

Bocian

Skąd: Szczecin
Zarejestrowany: 2006-09-18

Re: Informacje i ciekawostki o bocianach

Czy i jak opiekować się bocianami.

Pytania o zasady postępowania z bocianami powtarzają się dość często, zwłaszcza w okresie wychowu młodych i odlotu ptaków. Ptaki trafiają do ludzi z różnych powodów, dlatego warto wskazać właściwe sposoby postępowania. W przypadku bocianów spotykamy się ze skomplikowaną sytuacją. Bocian biały jest w Polsce ptakiem podlegającym ochronie prawnej, dlatego jego chwytanie i przetrzymywanie jest prawnie zabronione. Tymczasem bociany są otaczane wyjątkową życzliwością i działania podejmowane przez ludzi wynikają z przesłanek kulturowych oraz odczuwania silnej emocjonalnej więzi i odpowie- dzialności za los tych ptaków. Ustawa o ochronie przyrody dopuszcza natomiast "chwytanie zwierząt rannych i osłabionych w celu udzielenia im pomocy weterynaryjnej i przemieszczenia do ośrodka rehabilitacji".

Należy zatem przyjąć, że wszelkie działania zmierzające do ograniczenia swobody poruszania się bocianów, zmiany ich miejsca pobytu, zabierania z gniazda lub spod gniazda (w przypadku wyrzucenia piskląt) powinny być podejmowane jedynie wtedy gdy brak takiego działania skazuje ptaka na długie cierpienie. Fakt przetrzymywania bociana należy zgłosić Wojewódzkiemu Konserwatorowi Przyrody, a leczenie i pielęgnacja ptaka wymaga konsultacji z lekarzem weterynarii[...].

Okaleczone ptaki lotne[...]
Wczesny powrót[...]
Ptaki które pozostały na zimę[...]  Obserwacje latających zimą bocianów[...]
Oddawanie ptaków do ogrodów zoologicznych[...]  Młode wyrzucone z gniazda[...]
Czym karmić?[...]

http://images6.fotosik.pl/23/4d67293f38e3e508.jpg   http://images6.fotosik.pl/23/9bd141a44267aabb.jpg

Podsumowując - pomoc bocianom należy ograniczyć do ratowania ptaków, które egzystowały już w środowisku, które po wyleczeniu mają szansę wrócić do niego i żyć swoim dawnym życiem[...]

Więcej nt>>


Nadzieja jest tęczą rozpiętą nad burzliwym potokiem życia.

Offline

 

#68 2007-07-06 16:41:05

luska

Bociuś

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-18

Re: Informacje i ciekawostki o bocianach

W dzisiejszej GW jest artykuł o obrączkowaniu bocianów w Kampinosie:

Obrączkowanie bocianów
115 młodych bocianów z Kampinoskiego Parku Narodowego ma od wczoraj obrączki na nogach. Za rok przylecą z nimi z Afryki. Adam Olszewski, pracownik naukowy parku, przez cały dzień wspinał się wczoraj na drabinie i wysięgniku do uwitych 20 metrów nad ziemią gniazd. Bociani rodzice do ostatniej chwili gotowi byli bronić młodych, ale kiedy człowiek zbliżał się na odległość kilkunastu centymetrów, dawały za wygraną i odlatywały. Bocianięta, które nie potrafią jeszcze latać, posłusznie poddawały się obrączkowaniu i tylko niektóre próbowały bronić się dziobami. - Bocian boi się człowieka i teoretycznie powinien atakować, ale dzięki temu, że wije gniazda przy ludzkich domostwach, ma trochę zaufania dla ludzi. Dlatego bociany z Kampinosu pozwoliły nam zaobrączkować swoje dzieci - mówi Adam Tarłowski z Towarzystwa Przyrodniczego "Bocian", które pomagało w akcji.

I dodaje: - Nie było obawy, że bociany nie wrócą do odwiedzonego przez ludzi gniazda, bo te ptaki mają wyjątkowo silny instynkt rodzicielski. Dzięki obrączkom polscy naukowcy będą mogli rozpoznać, które z bocianów urodzonych w Polsce wrócą w przyszłym roku z Afryki.

Źródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna

http://miasta.gazeta.pl/warszawa/1,34862,4294527.html


"Kochałem psy. Koty naprawdę nigdy mnie wiele nie obchodziły. Tak było przynajmniej do chwili, gdy ożeniłem się z kobietą uwielbiającą koty. Ja chciałem psa, ona kota, poszliśmy więc na kompromis i zostaliśmy właścicielami dwóch kotów."  William J. Thomas

Offline

 

#69 2007-07-06 17:29:11

tanja

Bocian

Skąd: Szczecin
Zarejestrowany: 2006-09-18

Re: Informacje i ciekawostki o bocianach

Uzupełnienie do postu Luski: Adam Olszewski i zaobrączkowane bociany.

http://images6.fotosik.pl/26/4bb979b689c1ccc5m.jpg
_________________________________

Coś dla MIKI_KRAKOW i dla nas.Dalsze informacje o Max>> ,która ma 3-młode !!! 

(1) Gniazdo Max  http://images6.fotosik.pl/26/3ca55345a8516631m.jpg
  (2)  Max i 3-młode z 17.05.07r.  http://images6.fotosik.pl/26/492b2fdd5a0c2fe2m.jpg  (3) 24.05.07r.  http://images6.fotosik.pl/26/59f7d04803e381a9m.jpg

Ostatnio edytowany przez tanja (2007-07-19 12:22:42)


Nadzieja jest tęczą rozpiętą nad burzliwym potokiem życia.

Offline

 

#70 2007-07-19 12:40:39

Maryla

Bociek

Zarejestrowany: 2006-09-21

Re: Informacje i ciekawostki o bocianach

Nie mam poglądu do gniazdka bocianków, ciekawe co tam się dzieje ? 

Offline

 

#71 2007-07-19 13:11:03

tanja

Bocian

Skąd: Szczecin
Zarejestrowany: 2006-09-18

Re: Informacje i ciekawostki o bocianach

Informacja stara,ale jara.
Wiadomośc pochodzi z 22-maja 2007r.,ale jest bardzo interesująca.

Japonia: dziko żyjące bociany czarnodziobe po raz pierwszy od 40 lat złożyły jaja
Dziko żyjące bociany czarnodziobe w Japonii po raz pierwszy od 40 lat złożyły jaja. W gnieździe położonym na kilkunastometrowym słupie wykluło się z nich jedno pisklę. Rodzice pisklęcia urodzili się w niewoli i zostali wypuszczeni na wolność razem z innymi 10 bocianami. Populacja tego gatunku wyginęła z powodu polowań i dewastacji jego siedlisk. Japończycy starając się odbudować gatunek dokonywali reprodukcji wykorzystując do tego bociany z Rosji. Jest to pierwsze w Japonii od 1964 roku wyklucie bociana czarnodziobego na wolności.

Bocian czarnodzioby
(Ciconia boyciana) (jap.koo-no-tori) jest bliskim krewnym bociana białego. Wyróżnia się czarnym dziobem i czerwoną obwódką wokół oka. Ptak żywi się żabami i rybami. Na zimę podobnie jak bocian biały odlatuje do ciepłych krajów. Kiedyś występował on w Japonii, Korei, Chinach i na dalekim wschodzie Rosji. Populacje w Południowej Korei i Japonii wyginęły. W Japonii uznano go za narodowy skarb.

http://images6.fotosik.pl/30/55a4e745763f7da4m.jpg

www


Nadzieja jest tęczą rozpiętą nad burzliwym potokiem życia.

Offline

 

#72 2007-07-20 10:30:41

anula

Bociuś

Zarejestrowany: 2007-07-15

Re: Informacje i ciekawostki o bocianach

Witajcie. Jestesmy z roznych stron.Apeluje do bocianolubow z okolic Ostrowa i Przygodzic.W Przygodzicach Goreczniku
z koniecznosci przeniesiono bocianie gniazdo.Pan Pawel Dolata oczekuje na kazda wiadomosc czy bocianieta sa karmione i czy stare zaakceptowaly nowe miejsce.To bardzo wazne dla mlodych bocianiat,bo moga zginac a Pan Pawel
slyszne nie chce przedwczesnie reagowac.Prosze wiec w Jego imieniu bocianolubow o informacje z tamtych okolic.
Moza na forum bocianim przygodzickim.Pomozmy jezeli mozemy chodzi tylko o obserwacje gniazda i przeslanie krotkiej
wiadomosci Anula

Offline

 

#73 2007-08-16 18:52:39

tanja

Bocian

Skąd: Szczecin
Zarejestrowany: 2006-09-18

Re: Informacje i ciekawostki o bocianach

Nie wiem,gdzie to umieścić,ale wydaje mi się to na tyle ciekawe,że pozwolę sobie o tym napisać w tym wątku.
Jak wiemy bociany dla ochłody oddają potrzebę fizjologiczną na nogi tym samym "studząc się".Właśnie dzwonił mąż z trasy (Ostrołęka-Szczytno-Olsztyn) i widział,w gnieździe we wsi Występ,3-bociany z białymi nie tylko nogami,ale i otwartymi-białymi dziobami.Temperatura powietrza wynosi +30°C więc czyżby również dla ochłody "dawały sobie w dziób"?Może umknęło mi to uwadze podczas obserwacji przez internet?Nogi białe widziałam i to nawet "na żywo",ale dzioby?Hm...
Poza tym gniazda świecą pustkami i mąż spotyka coraz liczniejsze grupy bocianków-po kilkadziesiąt sztuk (ok.20-30).

21:15
Na świat przyszły bocianie pięcioraczki 
We wsi Liwino w powiecie płockim przyszły na świat bocianie... pięcioraczki. Rodzice z ogromną troską traktują swoje potomstwo - odstępują gniazdo pisklakom i śpią na gołym dachu budynku gospodarczego.
Oby wszystkie rodziny tak traktowały swoje dzieci - mówi właściciel gospodarstwa Grzegorz Jachimiak ze wsi Liwino. Nie dziwi się temu, że mieszkańcy wsi przyjeżdżają i obserwują bocianią rodzinę.

Bociany przynoszą nie tylko dzieci, lecz także szczęście - przypomina gospodarz Grzegorz Jachimiak.

Zbliża się czas odlotu bocianów. Jeśli młode pięcioraczki nie zdołają odlecieć i pozostaną, to mieszkańcy wsi deklarują, że na pewno zaopiekują się nimi. Już teraz podrzucają im jedzenie.
Prezes Towarzystwa Przyrodniczego "Bocian" - Ireneusz Kaługa przyjął informację o przyjściu na świat pięcioraczków, ze zdziwieniem. Mieliśmy do czynienia z trojaczkami, ale z pięcioraczkami jeszcze nie - powiedział.
Z obliczeń Towarzystwa wynika, że na Mazowszu przebywa ponad 7,2 tys. par bocianów.
www
A pamiętacie "moje" ubiegłoroczne pięcioraczki z Kamienia Małego i sześcioraczki "Aski" ze wsi Rybaki? SĄ TU>>
______________________________

17-sierpnia
Bociani kalendarz-sierpień.

http://images6.fotosik.pl/42/cbc1e5da196be81em.jpg
www

23:44
W "Opiniach" pod artykułem o bocianich pięcioraczkach pokazały się takie oto wpisy:
<marco> "W Karczemkach koło Gdyni też wykluły się pięcioraczki - nie wiedziałem że to sensacja ... już uczą się latać...."
<ewelina> "na wsi niedaleko Chełma też w tym roku na wiosnę urodziły się bocianie pięcioraczki"
<woyu> "u mnie na działce we wsi pod Płońskiem tez wykluły się pięcioraczki! nie wiedziałem że to taka sensacja "

O rany... i co Wy na to?

Ostatnio edytowany przez tanja (2007-08-18 00:17:43)


Nadzieja jest tęczą rozpiętą nad burzliwym potokiem życia.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Hotels Togo