#1 2006-12-29 15:59:45

figa

Bociuś

Skąd: Białystok
Zarejestrowany: 2006-09-18

Zupy

Kochani, na wakacjach byłam przejazdem w Opolu. Wraz z koleżankami wstąpiłyśmy do restauracji na obiad (jak to fajnie brzmi ). Zamówiłam zupę krem brokułowy. Bardzo mi smakował. Chodziła za mną ta zupa aż pół roku No i dziś jestem właśnie po obiadku. Wyszło całkiem nieźle. Chciałabym Was poczęstować zupą, ale wiadomo, że mogę tylko podzielić się przepisem
Oto i on:
Składniki:
Świeże brokuły (1 cały świeży lub opakowanie mrożonego)
ziemniaki (4-6 w zależności od wielkości)
Cebula (1 sztuka)
Masło (2-3 łyżki)
Czosnek (ile kto lubi... )
Bulion albo wywar warzywny
Śmietana (ok.pół szklanki)
Sól, pieprz do smaku
Imbir świeżo starty, lub w proszku

Na masełku zeszkliłam cebulkę i czosnek. Wstawiłam wodę w garnku i zaczęłam gotować warzywny wywar na skrzydełku. Dodałam marchewkę, piertuszkę, seler, zeszkloną cebulkę z czosnkiem. Wrzuciłam pokrojone ziemniaki i na końcu różyczki brokułów. Doprawiłam do smaku przyprawami. Na koniec obrałam skrzydełko i mięsko też znalazło się w garnku. Następnie oddzieliłam "rzadkie" od "gestego" i warzywa, mięso zmiksowałam. Połączyłam wszystko i krem już był gotowy.
Przepis zaczerpnęłam ze strony http://www.gotowanie.wkl.pl/przepis17014.html. Ze mnie już taka kuchareczka, że bez przepisu ani rusz , a na tej stronce jest mnóstwo fajnych przepisów - POLECAM


Biorę dmuchawiec do ręki i dmucham, a po roku na kilku łąkach zakwitnie o jeden piękny kwiat więcej.

Offline

 

#2 2006-12-29 17:12:04

MIKI_KRAKOW

Bocianobabka

Zarejestrowany: 2006-09-18

Re: Zupy

Jak zupy, to zupy
Ode mnie przepis na smaczną zupkę dla wielbicieli CURRY
Przepis pochodzi z dziennika "Echo Krakowa", który w ubiegłym wieku był tu bardzo popularną gazetą.
W gazecie zupa ta miała nazwę "Zupa sudańska", ale nie wiem z jakiej przyczyny

Do 1 litra bulionu (używam rosołów wołowych Knorra) wrzucamy 3/4 zawartości małej puszki groszku konserwowego. Pozostały groszek odkładamy. Po zagotowaniu groszku w rosole przecieramy go przez sitko.

20 dkg cebuli kroimy w małą kostkę i szklimy na maśle.

20 dkg winnych (raczej słodkich i twardych) jabłek obieramy, usuwamy gniazdka nasienne i trzemy na tarce, na tej stronie z dużymi oczkami. Dodajemy do zeszklonej cebuli, podlewamy nieco wodą i dusimy przez chwilę.

Do podduszonych jabłek z cebulą dodajemy 2 dkg (20 g) ulubionej odmiany curry. Niech się jeszcze poddusi to wszystko przez 3-4 minuty na średnim ogniu.

Po tym czasie dodajemy 6 dkg mąki, całość mieszamy i powoli dolewamy bulion z przetartym groszkiem.

Zupę gotujemy jeszcze ok. 10 minut (ciągle mieszając!), do smaku dodajemy sól, pieprz i cukier, wsypujemy nieprzetarty, wcześniej odłożony groszek.

Teraz dodajemy zawartość dużego kubka śmietany 18% i mieszając doprowadzamy do "bąbelkowania" - uważamy, żeby nie zagotować, bo śmietana może się ściąć!

Z tej proporcji wychodzi ok. 2 litrów gęstej zupy. Można ją pewnie urozmaicić grzankami lub groszkiem ptysiowym, ale ja tego jeszcze nie próbowałam robić.

SMACZNEGO


Bogatym nie jest ten kto posiada, lecz ten kto daje. Jan Paweł II

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.podbociankiem.pun.pl