#16 2006-10-27 21:05:11

tanja

Bocian

Skąd: Szczecin
Zarejestrowany: 2006-09-18

Re: Informacje i ciekawostki o bocianach

Informacja o bocianie,może troszkę owiana kurzem,ale jeszcze z października:
Kto pomoże rannemu bocianowi? z 17.10.06r.
Marnie widzę los rannego bociana na wolności - mówi specjalizująca się w rehabilitacji dzikich ptaków dr Ewa Rumińska. Kontuzje u ptaków dają się wyleczyć, jeśli zainterweniuje się od razu. Im dłużej bocian chodzi z raną, tym gorzej - dodaje. Żeby przeżył, musi mieć co jeść i przebywać w odpowiedniej temperaturze. Można go dokarmiać np. rybami czy mięsem z twarogiem. Najlepiej jednak złapać ptaka, narzucając na niego płachtę materiału, i zanieść do lecznicy. www
Jestem ciekawa,czy udało się złapać bociana?l

_____________________________________


Kraje zachodniej Europy próbują ratować bociana, podejmując próby odtworzenia jego populacji. Szwajcarzy pobudowali gniazda i zasiedlili je inkubowanymi ptakami. Mimo że jaja zostały sprowadzone z Maroka, ptaki nie chciały na zimę odlecieć do Afryki. Wędrówki bocianów, symbolu wiosny, choć na pozór dość dobrze rozpoznane – znacznie lepiej niż innych ptaków – są wciąż dla uczonych tajemnicą. Nie znamy ich mechanizmów. Niepowodzenia prób „zachęcania” bocianów do osiedlania się w określonych miejscach sprawiają, że Zachód oczekuje informacji na temat biologii tego ptaka. Moda na bociany sprawia, że dotyczące ich publikacje są chętnie przyjmowane do druku w dobrych międzynarodowych czasopismach. Na takie badania można też dostać pieniądze z zagranicy. Także studenci chętniej uczestniczą w badaniach bocianów niż np. srok.
więcej>>

Ostatnio edytowany przez tanja (2007-04-02 15:24:27)


Nadzieja jest tęczą rozpiętą nad burzliwym potokiem życia.

Offline

 

#17 2006-11-08 00:29:16

Iwonami

Bociuś

Zarejestrowany: 2006-09-18

Re: Informacje i ciekawostki o bocianach

W wątku "Niebo nad bocianimi gniazdami" Tania przypomniała gniazdo w Rostocku. Pamiętam siedzące w nim kiedyś kaczki.
Ale z Rostockiem wiąże się smutna historia. Otóż na uniwersytecie w tym mieście znajduje się w zbiorach zwierząt eksponat bociana ze strzałą w szyi. Przyleciał tak z Afryki zraniony zabłąkaną strzałą jakiegoś myśliwego podczas przelotu do Europy. Jest to dość słynny bocian, od niego wzięła się nazwa "Rostocker Pfeilstorch".
http://pix.nofrag.com/01/70/5d8c30d1fcc044414f6c0982be8at.jpg

Offline

 

#18 2006-11-08 10:13:51

Urszula

Bocian

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-19

Re: Informacje i ciekawostki o bocianach

O bocianie o imieniu Max pisała już wcześniej Danusia 
Ja chciałam dodać informacje o płci bocianka i rekordzie świata.
Bocian non stop pod obserwacją 
Samica bociana o imieniu Max jest nową rekordzistką świata; żadne zwierzę przed nią nie było tak długo obserwowane za pomocą satelitarnego systemu monitoringu. Od 5 lipca 1999 roku, czyli od 2 628 dni, każdy ruch ptaka jest dokładnie śledzony. Max urodziła się w niewoli w Szwajcarii i wtedy - nieco pochopnie - nadano jej męskie imię. Ponad siedem lat temu wyposażono ją w nadajnik zasilany bateriami słonecznymi ...
Fakty z 19.09.2006r.
http://images3.fotosik.pl/237/874a2197762ab5dam.jpg

Ostatnio edytowany przez Urszula (2006-11-08 23:37:22)

Offline

 

#19 2006-11-18 11:03:44

tanja

Bocian

Skąd: Szczecin
Zarejestrowany: 2006-09-18

Re: Informacje i ciekawostki o bocianach

Jak pisałam wcześniej (informacja z 20-lipca na wp.pl):
"We wsi Kłopot (Lubuskie) 35 osób z pięciu krajów bierze udział w spotkaniu przedstawicieli Europejskich Wiosek Bocianich.
W tym roku pojawiło się w tamtejszych gniazdach 15 par lęgowych. "
A tu kolejna ciekawostka o bocianiej wsi.
Pentowo - Europejska Wieś Bociania
W 2001 roku Pentowo zyskało tytuł Europejskiej Wsi Bocianiej. Tylko jedno miejsce w kraju może być tak wyróżnione. Nazwę przyznaje niemiecka Fundacja Europejskiego Dziedzictwa Przyrody EURONATUR.
     Dworek Pentowo nad Narwią, niedaleko Tykocina, to zaledwie jedno gospodarstwo, na które składa się 100-letni szlachecki dwór oraz budynki gospodarcze.Niezwykła historia tego miejsca zaczęła się w 1991 roku po huraganie, który przeszedł nad Pentowem i okolicą. Na czubkach połamanych drzew zaczęły budować swoje gniazda bociany białe.
W 1997 roku było już tam 12 gniazd wybudowanych przez bociany bez pomocy człowieka.
    Dziś są tu 23 gniazda. W 2003 roku 17 par wyprowadziło aż 37 młodych. Na terenie jednego gospodarstwa żyło więc jednocześnie 71 bocianów.
więcej>>

_______________________________________


Europejska Wioska Bociania - Tykocin. c.d.
Latem warto wybrać się na Podlasie, by na własne oczy zobaczyć życie bocianów gniazdujących na terenie Europejskiej Wioski Bocianiej w Tykocinie - wsi leżącej na trasie podlaskiego szlaku bocianiego biegnącego od Białowieskiego Parku Narodowego przez Biebrzański PN do Narwiańskiego PN.
Tytuł Europejskiej Wioski Bocianiej ma charakter prestiżowy i świadczy o wyjątkowych walorach ekologicznych danego miejsca. Wsi Tykocin na Podlasiu i znajdującej się nieopodal kolonii Pentowo przyznała go w 2001 roku niemiecka organizacja proekologiczna Euronatur.
Zgodnie z założeniami projektu Euronaturu w danym kraju tylko jedno miejsce może być uhonorowane dyplomem. Położone malowniczo nad rozlewiskami Narwi Pentowo wybrano, gdy w jednym z tamtejszych gospodarstw zamieszkało aż 19 bocianich par. Ptaki pobudowały gniazda we wszystkich możliwych miejscach – na dachach, słupach i okolicznych drzewach. W ubiegłym roku w Pentowie zamieszkały i rozmnożyły się 23 bocianie pary. Aby można było bezpiecznie obserwować ptaki, we wsi wybudowano specjalną 12-metrową "bocianią" wieżę.
www

Ostatnio edytowany przez tanja (2007-04-02 15:28:45)


Nadzieja jest tęczą rozpiętą nad burzliwym potokiem życia.

Offline

 

#20 2006-11-26 17:14:51

tanja

Bocian

Skąd: Szczecin
Zarejestrowany: 2006-09-18

Re: Informacje i ciekawostki o bocianach

Wiadomości stare,ale za to interesujące.
Jak liczyłem bociany-Jerzy.F.Kielak (25 sierpnia 2004)
Udział w takiej akcji jest, mimo wszystko, niezwykle romantyczny a także pouczający. Oprócz wiedzy o ilości bocianów młodych i dorosłych zdobyć również można wiedzę o tym jak żyją ludzie we wsiach bardzo oddalonych od miast. Zobaczyć (jeszcze) można zabudowania powstałe sto i więcej lat temu.[...]
Nie jest to tak, że bociany żyją sobie a ludzie sobie. Jedni i drudzy są sobie potrzebni. Wbrew temu co się powszechnie mówi, bocian zjada więcej myszy niż żab. Gdyby te wszystkie myszy nie zostały zjedzone przez bociana, to pewnie zjadłyby dużą część zboża.
Teraz kilka danych statystycznych. W gminie Klembów naliczyłem szesnaście zasiedlonych gniazd, a w gniazdach tych dwadzieścia siedem młodych, a dodając do tego około dwudziestu dorosłych rodziców, to z tą młodzieżą mamy w tej gminie imponującą liczbę około pięćdziesięciu bocianów. W gminie Jadów, gdzie również dokonywałem obliczeń, naliczyliśmy dziesięć gniazd z dwudziestosiedmioma młodymi, co daje taki sam wynik jak w Klembowie. Wysłuchaliśmy też opowieści o tym, jak to w zimę spaliła się stodoła z gniazdem a na wiosnę bocian odbudował gniazdo na pobliskim słupie.
Już poza akcją, zobaczyłem najpiękniejsze gniazda bocianie na Wileńszczyźnie, jedno na sośnie w Podbrodziu a drugie na topoli w Korkorzyszkach. A przy wjeździe do Polski, znak pewnej firmy z bocianem w herbie i tablicą witającą gości w naszym kraju. I tak dochodzimy do konkluzji, że podobno co trzeci bocian jest Polakiem.
http://zyciepowiatu.wolomin.com/zyciepo … FueS5odG1s


Nadzieja jest tęczą rozpiętą nad burzliwym potokiem życia.

Offline

 

#21 2006-12-02 02:50:55

tanja

Bocian

Skąd: Szczecin
Zarejestrowany: 2006-09-18

Re: Informacje i ciekawostki o bocianach

PTASIE WIZYTÓWKI - WIKTOR PAWŁOWSKI
Obrączka na nodze ptaka jest dla nas czymś zupełnie zwyczajnym. W filmie "Pan Tadeusz" nad wojskami Napoleona przelatuje nawet oznakowany bocian. Cóż, musiał chyba podróżować w czasie...
Masowe zakładanie obrączek rozpoczęło się zaledwie sto lat temu.[...]
Sarmata - ornitolog
Całe pokolenia polskich ornitologów "wychowały się" na pewnej niezwykłej historii. Opisał ją jezuita Gabriel Rzączyński herbu Ślepowron, znany w świecie przyrodnik z początku XVIII wieku. Według jego relacji, jesienią, przed około trzystu laty, pewien szlachcic wypuścił na wolność bociana, zawieszając mu uprzednio na szyi żelazną blaszkę z napisem "Haec ciconia de Polonia" ("Ten bocian z Polski"). Następnego roku ptak powrócił ze... złotą blaszką i napisem: "India cum donis remittit ciconiam Polonis" ("Indie odsyłają z darem bociana Polsce"). Wyprawa następnego roku, również z blaszką żelazną, zakończyła się przylotem wiosennym z blaszką... z miedzi i napisem "Grata Iaponia pro haec ciconia" ("Japonia wdzięczna za tego bociana"). Jak w każdej bajce i w tej jest ziarno prawdy - nasze bociany rzeczywiście odlatują na południowy wschód.

Prof. dr hab. WIKTOR PAWŁOWSKI jest chemikiem (pracuje w Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach i Uniwersytecie Warszawskim) oraz fotografikiem - przyrodnikiem.
Źródło:Wiedza i życie nr 10/2001
Więcej o obrączkowaniu ptaków czytaj na www>>

____________________________________


Bocian, symbol polskich łąk, nie ma najmniejszej szansy na przetrwanie z otwartym złamaniem nogi. Złamanie poniżej podudzia, kiedy kość przecina wszystkie nerwy, naczynia i ścięgna, oznacza dla niego śmierć. Niektórzy próbują ratować bociana, zakładając mu protezę. Ale bociek w protezie długo nic pożyje. W miejscu, gdzie styka się proteza z nogą, powstaje odleżyna. Z drugą nogą także jest coraz gorzej, ponieważ przejmuje na siebie obciążenie całego ciała. Na jej podeszwie w ciągu kilku miesięcy powstają bolące ropnie. Mijają następne miesiące i ptak ma już dwie niesprawne nogi. Wtedy pozostaje już tylko uśpienie.
Natomiast bocian bez skrzydła może w miarę normalnie funkcjonować, choć tylko pod opieką, np. w azylu dla ptaków bądź w ZOO. Pod warunkiem jednak, że amputacja jest przed stawem łokciowym. Jeśli kikut jest zbyt krótki, będzie tracił równowagę, ciągle się przewracał, aż w końcu straci siły. www

Ostatnio edytowany przez tanja (2007-04-02 15:30:26)


Nadzieja jest tęczą rozpiętą nad burzliwym potokiem życia.

Offline

 

#22 2006-12-05 17:54:29

aska

Bocianek

Zarejestrowany: 2006-09-18

Re: Informacje i ciekawostki o bocianach

Urząd Miasta Biłgoraj
Plac Wolności 16
telefon: 0-84 686-96-00
fax: 0-84 686-96-65
bilgoraj_m@woi.lublin.pl










Biłgorajskie boćki mają dobrze




Sylwia Szewc 26-07-2006 , ostatnia aktualizacja 26-07-2006 23:01

Przyczepka wikliny, trochę mchu, siana i sznurek - taki przepis na bocianie gniazdo mają dwaj biłgorajczycy, którzy postanowili pomóc ptakom. Na specjalnych słupach montują dla nich siedliska

Obrzeża miasta, na końcu ulicy Piłsudskiego w pobliżu łąk stanęły trzy słupy. Na nich drewniane budki dla ptaków, a na samej górze metalowe podstawy w kształcie półkola. Jeszcze tylko trzeba umocować na nich gniazda i dom dla bociana gotowy.

- Pomysł, by pomagać bocianom, przyszedł mi do głowy dwa lata temu. Zwerbowałem sąsiada, który wyplata koszyki i stworzyliśmy zespół. Na słupie zbudowaliśmy pierwsze gniazdo - opowiada Franciszek Jamroz, emerytowany kierowca. - Sąsiedzi nazywali mnie wariatem, nie wierzyli, że przyleci tu bocian. Nie zwracałem na to uwagi. I co? Po dwóch latach czekania przyleciał. Zaczął znosić sobie patyki i już tu został.

"Wspólnik" pana Franciszka, Ryszard Tryka, pracuje jako elektryk w szpitalu. Od dziecka wyplata koszyki z wikliny, nauczyli go rodzice: - Czasami wyplatam coś na handel, czasami dla rodziny, znajomych. To i dla boćków zrobiłem - śmieje się.

Zachęceni tym, że pierwsze gniazdo znalazło lokatora, postanowili zbudować kolejne. Wczoraj zamontowali dwa.

- Przygotowanie jednego zajmuje dzień. Najpierw trzeba zrobić podstawę, która będzie trzymać gniazdo. Spawa się metalowe części tak, by tworzyły półkole. Potem trzeba wypleść z wikliny gniazdo, żeby mieściło się w podstawie. Do środka kładziemy mech, przywiązujemy go sznurkiem, a na spód trochę siana. Jedno waży ok. 25-30 kilogramów - wyjaśnia Ryszard Tryka, pokazując wszystkie warstwy gniazda, kiedy stoimy na dźwigu dziesięć metrów nad ziemią.

Mówią, że to dobre miejsce dla bocianów, bo niedaleko są łąki, gdzie boćki mogą łapać żaby.

Wszystkie konstrukcje starają się robić jak najmniejszym kosztem: - Słupy dostaliśmy od Zakładu Energetycznego, podstawy montujemy w warsztacie rodziny, części do nich zbieramy, czasami weźmie się coś ze złomowiska, czasami ktoś odda, dźwig pożycza nam nieodpłatnie miejscowa firma, a jej pracownicy pomagają nam w montażu. Dzięki wsparciu innych udało nam się - cieszy się pan Franciszek.

W planach mają już budowę kolejnego gniazda. Chcieliby je umieścić w pobliżu szpitala: - Oczywiście, jeśli zgodzi się dyrekcja i wskaże nam odpowiednie miejsce. Ale gdyby się udało i bociek przyleciał, chorzy mieliby uciechę - snuje plany pan Ryszard.

Dla Gazety

Janusz Wójciak, przewodniczący Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego

Pierwszy raz słyszę, żeby ktoś budował gotowe gniazda dla bocianów. Ale na pewno to nie zaszkodzi, choć i tak boćki przyniosą do nich swój materiał i sobie je dobudują. My montujemy same podstawy, wrzucamy tam kilka patyków i darni, a bociany robią resztę. One są bardzo dobrymi budowniczymi. Co roku próbują budować gniazda na słupach energetycznych, a to się źle kończy. Szczególnie młode, które uczą się latać, próbują usiąść na gnieździe, nie zawsze trafiają i zaczepiają o kable wysokiego napięcia. Do Chełma, gdzie przy zarządzie Parków Krajobrazowych działa ośrodek rehabilitacji dzikich zwierząt, tylko w tym roku trafiło już kilkanaście boćków porażonych prądem. Dlatego budowanie tych gniazd w miejscach, gdzie nie zagraża to ich życiu, to bardzo dobry pomysł. Nie można liczyć, że powrócą dachy ze strzech, na których bociany uwiją sobie domki. Najlepszy okres na budowę to jesień, po sezonie lęgowym. Ale teraz to też nie powinno zaszkodzić.

not. sys   informacje znalazlam na str. www.bilgoraj.pl

Offline

 

#23 2007-01-04 14:43:11

Maryla

Bociek

Zarejestrowany: 2006-09-21

Re: Informacje i ciekawostki o bocianach

Przeczytałam właśnie artykuł w metrze o bociankach które wróciły do Polski lub uciekły.

Mieszkaniec Olsztyna zobaczył że nad jego domem krążyło stado złożone z pięciu bocianów i ,  że nieopodal Nowego Miasta widziano bociany, które powinny być w Afryce wg niektórych jest że zima już do nas nie przyjdzie. Jednak ornitolodzy mówią, że to są bociany, które nie odleciały do Afryki. Mają szczęście bo zima łagodna. Też trzeba informować o naszych bociankach specjalne placówki, aby gdy przyjdzie sroga zima im pomóc.

Offline

 

#24 2007-01-06 20:45:01

tanja

Bocian

Skąd: Szczecin
Zarejestrowany: 2006-09-18

Re: Informacje i ciekawostki o bocianach

Marylko-tę informację przekazał mi wczoraj mąż.Słyszał to w wiadomościach radiowych.Ale podobno mówili o młodych bociankach? Hm... Intrygujące,ale widać,że coś to oznacza.Dzisiaj śniły mi się 3-gniazda z bocianami i młodymi na wieżach od wysokich napięć. To chyba już choroba.

_____________________________________


04-stycznia Maryla napisał:

Przeczytałam właśnie artykuł w metrze o bociankach które wróciły do Polski lub uciekły.[...]

Znalazłam ten artykuł.Oto jego treśc:
Bociany wróciły czy uciekły?
Mimo zimy na Mazurach można spotkać przechadzające się po polach bociany. Co się stało? Czyżby ptaki przyleciały wcześniej, zwiastując zupełny brak zimy tego roku?
-Nad moim domem krąży stado złożone z pięciu bocianów - alarmował wczoraj rano na antenie radiowej "Trójki" mieszkaniec Olsztyna. To nie pierwsze takie doniesienie, ponieważ w sylwestra przez media przetoczyła się wiadomość z nieodległego Nowego Miasta. Tam też widziano ptaki z czerwonymi nogami i dziobami. To zjawisko niezwykłe - normalnie bociany o tej porze roku są w Afryce. Do Polski wracają dopiero w kwietniu. Skąd więc ptaki na Mazurach? Według niektórych jest to zwiastun tego, że zima już do nas nie przyjdzie - co mądre ptaki wyczuły i wróciły z zimowiska dużo wcześniej.
Specjaliści jednak uspokajają. - Nie ma mowy o tym, żeby bociany przyleciały wcześniej! - mówi Ireneusz Kaługa, prezes Towarzystwa Przyrodniczego "Bocian". - To normalne, że część ptaków zimuje w Polsce. W tym roku mieliśmy bardzo dużą populację bocianów, więc logicznie więcej ich zostało. To osobniki z późnego lęgu, za słabe do długiego lotu, chore, po wypadkach.
Bocianom sprzyja wyjątkowo łagodna zima - bez problemu znajdują pożywienie i nieźle sobie radzą bez pomocy człowieka. Trochę gorzej będzie, jeśli nadejdzie atak śniegu i mrozu - choć jedzenia, np. na wysypiskach, nie zabraknie. O każdym spotkanym bocianie trzeba informować odpowiednie placówki. - Jeżeli bocian nie jest ranny czy chory, ale spokojnie sobie lata, to interwencja przyrodników nic nie da - mówi Ireneusz Kaługa. - Jednak informacje, ile osobników zostało i w jakiej są formie, są zawsze niezmiernie cenne dla poszerzania naszej wiedzy o bocianach. Dzięki temu możemy lepiej o nie dbać.
Źródło:gazeta.pl/metro

Ostatnio edytowany przez tanja (2007-04-02 15:32:04)


Nadzieja jest tęczą rozpiętą nad burzliwym potokiem życia.

Offline

 

#25 2007-01-08 10:08:10

Urszula

Bocian

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-19

Re: Informacje i ciekawostki o bocianach

Ciekawostki  IAR, msu /00:20, 08.01.2007r.
Padł najbardziej znany niemiecki bocian
Najbardziej znany niemiecki bocian padł w Południowej Afryce. 16-letnia samica, zwana "Księżniczką", została kiedyś uwieczniona na znaczku pocztowym, była też bohaterem dokumentu telewizyjnego.
Dorodny bocian, pochodzący z Saksonii-Anhalt znalazł się w 1994 roku w grupie ptaków, którym przyczepiono specjalne nadajniki, emitujące sygnały odbierane przez satelitę. Dzięki temu niemieccy ornitolodzy mogli śledzić ich przeloty.
Kiedy przed dwoma laty niemiecka poczta wydała serię znaczków ze zwierzętami, na jednym z nich znalazła się "Księżniczka". W ubiegłym roku niemiecka telewizja publiczna ZDF poświęciła bocianowi program dokumentalny. 
Martwego ptaka znaleziono w Południowej Afryce, dokąd z innymi bocianami odleciał na zimę.
/onet.pl/

Offline

 

#26 2007-01-09 12:34:39

aska

Bocianek

Zarejestrowany: 2006-09-18

Re: Informacje i ciekawostki o bocianach

Trudno powiedzieć, skąd się wzięła miłość bocianów do ludzi. Być może stąd, że ptak ten ma swoje tereny łowieckie na łąkach i polach, a najlepsze i w miarę wysokie miejsca w takich okolicach to dachy domów, a od czasów elektryfikacji miast i wsi również słupy wysokiego napięcia (brrr!).

Z kolei my, ludzie, wierzymy, że gniazdo tego pięknego ptaka przyniesie nam szczęście. Dlatego staramy się zwabić boćki w pobliże naszego obejścia. Tak też robi mój sąsiad, który niemałym wysiłkiem postawił wielki słup, a na nim konstrukcję pod bocianie gniazdo. Bociany już w zeszłym roku kręciły się wokół jego gospodarstwa i próbowały budować coś na kominie. To akurat gospodarzowi niezbyt się podobało, bo głupio jest mieszkać w chacie z zatkanym kominem. Zabezpieczył więc go odpowiednimi prętami, tak by ptaki nie mogły na nim siadać, a w zamian postawił im tę specjalną konstrukcję. Niestety, chyba nic z tego nie będzie, bo platforma jest wklęsła, a takich bociany nie lubią. Dlatego warto wiedzieć, jak się zabrać do tej roboty. Platforma musi być przede wszystkim płaska i dość solidna. Obecnie zakłada się platformy drewniane o wymiarach 130 x 130 cm zrobione z żerdzi (okorowanych) o średnicy około 10 cm. Platformę o podobnych wymiarach można wykonać również ze stalowego kątownika. W pierwszym wypadku żerdzie powinny być bardzo dobrze skręcone za pomocą solidnych śrub, w drugim - wszystko starannie zespawane. Solidność wykonania jest bardzo ważna, bo - po pierwsze - ptaki nie lubią niestabilnych konstrukcji, a po drugie - bocianie gniazdo już po kilku latach używania i przynoszenia przez jego mieszkańców ciągle nowego materiału będzie ważyć nawet kilkaset kilogramów. Z tego powodu trzeba pamiętać, że jego mocowanie na dachu, drzewie albo słupie także musi być mocne i stabilne. Ja sam musiałem kilka razy odchowywać młode boćki, które spadały na ziemię wraz z gniazdem, właśnie z powodu niezbyt solidnego mocowania i konstrukcji platformy.

Kolejnym ważnym elementem jest wysłanie przyszłego gniazda odrobiną słomy lub chrustu - niektórzy specjaliści twierdzą, że to pomaga zwabić bociany. Gdy będziemy wybierać miejsce pod bocianie mieszkanie, pamiętajmy o tym, że te ptaki mają dość dużą rozpiętość skrzydeł i zakładanie platformy w koronie na przykład gęstego drzewa mija się z celem, bo boćki po prostu nie będą mogły do niej dolecieć. Wybór miejsca jest również o tyle istotny, że ich odchody są dość żrące i należy się liczyć z tym, iż będą niszczyć rosnące wokół rośliny albo pokrywę dachu.

W niektórych regionach Polski nie trzeba się samemu męczyć zarówno z konstruowaniem platformy, jak i z jej zakładaniem - wystarczy poprosić o pomoc specjalistów działających w przyrodniczych organizacjach pozarządowych - zwykle są to lokalne towarzystwa miłośników ptaków, które albo same zakładają bocianie platformy, albo wiedzą, komu można taką pracę zlecić.

Wszystkim tym, którzy już widzą piękne bocianie gniazdo na swoim dachu, na koniec muszę powiedzieć, że sama platforma - choćby najwspanialsza i najlepiej wykonana - nie wystarczy, aby boćki się u nas zadomowiły. Poza odpowiednim miejscem na gniazdo muszą mieć też w okolicy dobre tereny łowieckie - najlepiej łąki, na których jest pod dostatkiem gryzoni, owadów, dżdżownic, no i oczywiście żab. Bez tego o bocianach na dachu nawet nie ma co marzyć.


A.Wajrak  ogrody.pl

Offline

 

#27 2007-01-17 22:21:36

Agaa

Bocianek

7818501
Zarejestrowany: 2006-09-21

Re: Informacje i ciekawostki o bocianach

Środa, 17 stycznia 2007

Na Ukrainę przyleciały pierwsze bociany
PAP 09:00

Na Ukrainę przyleciały pierwsze w tym roku bociany. Parę tych ptaków zauważono w położonym tuż przy granicy z Polską rejonie sokalskim - donosi lwowski dziennik "Wysokyj Zamok".

Według gazety, bociany przyleciały do wsi Zawysznia jeszcze w obchodzone według kalendarza juliańskiego Boże Narodzenie, 7 stycznia.


Jeden z boćków spacerował brzegiem granicznej rzeki Bug, wyszukując w niej pożywienia. Inny pojawił się w samym centrum wsi. Najpierw krążył wokół cerkwi, po czym wylądował w gnieździe, znajdującym się na dachu jednego z domów.

Dziennik pisze, że pierwsze bociany przylatują na Ukrainę zazwyczaj w drugiej połowie marca. Tegoroczny, przyspieszony powrót tych ptaków z Afryki, spowodowany jest utrzymującą się pomimo okresu zimowego wysoką temperaturą.

Jarosław Junko


Wiedzieć, co się wie, i wiedzieć, czego się nie wie - oto prawdziwa mądrość. Konfucjusz

Offline

 

#28 2007-02-07 19:28:31

tanja

Bocian

Skąd: Szczecin
Zarejestrowany: 2006-09-18

Re: Informacje i ciekawostki o bocianach

Bociany w Europie - trochę liczb
Areał lęgowy bociana białego obejmuje większość terenu Europy (z wyjątkiem Wysp Brytyjskich, Półwyspu Skandynawskiego), Azję Mniejszą oraz północną Afrykę. Od niedawna niewielka liczba tych ptaków gnieździ się w południowej części tego kontynentu.
Szacunek liczebności światowej populacji lęgowej bocianów białych dla lat 1994-1995 oceniono 166.000 par. W tym samym czasie w naszym kraju gniazdowało 40.900 par, co oznacza, że tereny Polski zasiedlało wówczas niemalże 25% światowej populacji tego gatunku. Na podstawie oceny z lat 1994-1995 wykazano, że poza Polską najwięcej bocianów gniazdowało na Ukrainie (17.000 par), w Hiszpanii (16.650) oraz na Białorusi (11.800), Litwie (11.130) i na Łotwie (10.600). W takich krajach jak np.: Dania, Szwecja czy Włochy, bocian biały jest ptakiem bardzo rzadkim. Liczba par lęgowych w tych krajach podczas V spisu wynosiła odpowiednio 6, 11 i 29.
bocian


Nadzieja jest tęczą rozpiętą nad burzliwym potokiem życia.

Offline

 

#29 2007-02-14 21:54:50

onka84

Bociuś

Zarejestrowany: 2007-01-22

Re: Informacje i ciekawostki o bocianach

Bocian - sąsiad z wielkiej strzechy

http://images20.fotosik.pl/43/529526f20b2d5143m.jpg  http://images11.fotosik.pl/52/1b3c025eb25386a1m.jpg http://images20.fotosik.pl/43/a4927a272b25b97bm.jpg

Żaden ptak nie cieszy się taką sympatią czy wręcz szacunkiem ze strony człowieka jak bocian. Ten skrzydlaty zwiastun szczęśliwych nowin, chroniący obejścia w których się gnieździł przed pożarem i innymi kataklizmami, towarzyszy człowiekowi od wczesnej wiosny do początków jesieni. A i zimą nierzadko zobaczyć można. "Wojtka" kroczącego po podwórzu wespół z drobiem, gdy z jakiegoś powodu nie mógł odlecieć do ciepłych krajów.
Przyjazne nastawienie, czynna pomoc przy zakładaniu gniazd, oraz ochrona z strony człowieka spowodowały, że Polska stała się jedną z największych ostoi bociana białego. W wielu krajach Europy jest on rzadkością, a w Szwajcarii i Włoszech wyginął zupełnie. Toteż wielu ornitologów z Europy i innych zakątków świata przyjeżdża do Polski, by móc obserwować te piękne, pospolite u nas ptaki. Z myślą o nich, i innych miłośnikach ptaków powstały w naszym kraju tzw. "bocianie wioski". Do nich zaliczany jest np. Lwowiec czy Żywkowo. Tak naprawdę ich prawdziwymi "założycielami" były same bociany, które w niespotykanej liczbie zamieszkują te maleńkie wioski, leżące niedaleko wschodniej granicy. Na terenie Żywkowa składającego się z 10 gospodarstw bociany wybudowały 42 (!) gniazda. W miejscowościach tych przygotowane zostały specjalne wieże obserwacyjne, z których można obserwować rodzinne życie bocianów.
Bociania statystyka
Jedne z pierwszych wzmianek o gniazdowaniu bocianów w sąsiedztwie człowieka pochodzą z XVI wieku. Najprawdopodobniej powodem tak bliskiego związku z człowiekiem była chęć ochrony gniazd, a przede wszystkim potomstwa przed drapieżnikami. Obecnie większość gniazd bociany zakładają na dachach i kominach budynków - mieszkalnych jak i gospodarczych. Sporo gniazd lokują na słupach linii elektrycznych. Niekiedy gnieżdżą się na okazałych, starych drzewach, i w miejscach bardzo nietypowych, jak np. na dachach myśliwskiej ambony, stojącej na skraju łąk i pól. W Hiszpanii powszechny jest sposób gniazdowania bocianów na drzewach poza osiedlami ludzkimi. Na terenie naszego kraju występuje około 41 000 par bociana białego, co stanowi 1/4 całej światowej populacji. Najwięcej par bocianych żyje w północno-wschodnim rejonie Polski (blisko 40proc. krajowej populacji bociana białego). Areał tego gatunku obejmuje środkową i wschodnią Europę, półwysep Bałkański, Pirenejski, Tunezję, Maroko, Algerję, Azję Mniejszą, wschodni Irak oraz Iran.
Skrzydlaci wędrowcy
Podobnie jak wiele innych gatunków występujących w naszym kraju, bociany odbywają dalekie wędrówki podyktowane zmianą pór roku. Na długo przed nadejściem zimy bociany opuszczają rodzinne strony i udają się na zimowiska, zlokalizowane w środkowej i południowej Afryce. Odlot do ciepłych krajów poprzedzony jest gromadzeniem się bocianów w duże stada (tzw. bocianie sejmiki). Na trasie wędrówki gromady ptaków łączą się tworząc stada liczące po kilkanaście, a nawet kilkaset tysięcy osobników. Tak duże zgrupowania bocianów obserwowane były głównie w miejscach największej koncentracji wędrujących ptaków - nad Bosforem czy Giblartarem.
Pierwsze bociany rozpoczynają wędrówki już w lipcu, zasadniczy jednak przelot ma miejsce w sierpniu. Trasy wędrówek europejskich bocianów są różne dla ptaków ze wschodu i zachodu kontynentu. Pierwsze (a więc i nasze bociany) wędruja przez cieśninę Bosfor, Azję Mniejszą i dolinę Nilu. Zimowisko tych bocianów zaczyna się już w północnej Etiopii i środkowym Sudanie, i rozciąga się przez wschodnią Afrykę, aż do południowych granic kontynentu. Bociany wędrujące tą trasą na południe Afryki pokonują w jedną stronę 10 tysięcy km. w ciągu 3-4 miesięcy. Zachodnioeuropejskie bociany wędrują przez półwysep Pirenejski, Giblartar, a ich zimowiska z reguły zlokalizowane są nieco bliżej, w Afryce zachodniej i środkowej, na południe od Sahary.
W czasie wędrówki bociany przemieszczają się głównie lotem biernym - szybowcowym. Z rozpostartymi skrzydłami, wykorzystując prądy ciepłego powietrza (tzw. kominy), zataczają kręgi osiągając coraz większą wysokość. Następnie, lotem ślizgowym, przemieszczają się ku następnym kominom ciepłego powietrza. Dobowa trasa przelotu bociana podczas wędrówki na zimowisko liczy od 50 do ok. 300 km., a cel osiągany jest po 3-4 miesiącach. Na zimowisku ptaki przebywają stosunkowo krótko, bo ok. 2 miesięcy (przez grudzień i styczeń). W lutym rozpoczyna się powrót w rodzinne strony, który trwa o połowę krócej od wędrówki na zimowisko. W czasie wędrówki - długiej i wyczerpującej, bociany narażone są na wiele niebezpieczeństw. Oprócz zagrożeń naturalnych, jak gwałtowne załamanie pogody, przymusowe postoje w miejscach nie zapewniających odpowiedniej bazy żerowej, nad niektórymi krajami zagrażają im ludzie. W Libanie i Syrii bociany często są żywym celem dla ćwiczącego wojska...
Życie rodzinne bocianów
Zwykło się uważać, że bociany pojawiają się u nas na św. Józefa (19 marca). Oczywiście data przylotów najbardziej uzależniona jest od warunków pogodowych panujących zimą i wczesną wiosną, niemniej istotnie, ptaki te powracają w rodzinne strony zwykle w drugiej połowie marca i na początku kwietnia.
Jako pierwszy na gnieździe (używanym przez wiele lat) zjawia się samiec. W przypadku, gdy konieczna jest budowa nowego gniazda, rozpoczyna on budowę, którą wspólnie kończą obydwa ptaki po przylocie samicy. Gniazdo w postaci sterty gałęzi użytkowane i powiększane z roku na rok osiągać może ponad 2 metry wysokości i nawet 2 tony wagi. Zakamarki starych gniazd zajmują drobne ptaki - przede wszystkim wróble, czasem również szpaki.
Bociany wyprowadzają 1 lęg w roku. Składanie jaj rozpoczyna się pod koniec kwietnia - średnio co 2 dni samica znosi ogółem od 3 do 4 jaj - najczęściej 4. Wysiadywanie trwa ok. 35 dni, a czynnością tą zajmują się zarówno samiec jak i samica. Pisklęta, w przeciwieństwie do dorosłych ptaków wydają urozmaicone głosy. Domagają się pokarmu dźwiękami przypominającymi miauczenie kota, kwiczą, piszczą i syczą. W początkowym okresie po pojawieniu się młodych, gniazdo rzadko pozostawiane jest bez opieki. W czasie upałów, ulewnego deszczu lub gradu dorosły ptak osłania młode parasolem z rozpostartych skrzydeł. Latem nierzadko pisklęta są pojone i polewane wodą przynoszoną przez rodziców w dziobie.
Znanym, choć nie do końca wytłumaczonym zwyczajem bocianów jest zdarzające się niekiedy wyrzucenie z gniazda jednego z piskląt. Najprawdopodobniej ptaki czynią tak wówczas, gdy zbliża się suche lato i grozi niedostatek pokarmu, bądź też gdy któreś z piskląt jest słabe lub chore. Młode ptaki przebywają w gnieździe ok. 60 dni. Wraz ze wzrostem młodych ptaków, w gnieździe robi się coraz ciaśniej. Wówczas rodzice większość czasu - także i noc, spędzają poza gniazdem, zawsze jednak w najbliższym jego sąsiedztwie (na dachu, kominie, itp.), mając cały czas gniazdo pod obserwacją. Samodzielność młode bociany uzyskują po ok. 70 dniach.
Bocianów niezwykłe przypadki
Obserwując bociany, byłem świadkiem dwóch niecodziennych zdarzeń i przygód bacianich. Jednym z nich było spotkanie z bocianem na wolności w środku zimy, 13 stycznia 1985 roku. W mroźnej i śnieżnej scenerii, widok lecącego bociana był czymś niezwykłym i niewytłumaczalnym. Jak przeżył mroźne dni bez dostępu do pokarmu? Z całą pewnością musiał pomagać mu człowiek. Bociany niskie temperatury znoszą całkiem dobrze - dużo gorzej jest, gdy zabraknie pokarmu, a tego w zimie w przyrodzie nie ma praktycznie wcale.
Drugie zdarzenie dotyczyło pary, która gniazdowała na specjalnej platformie przymocowanej do komina piekarni. Bociany zbudowały gniazdo wprost na czynnym kominie, co uniemożliwiało normalne funkcjonowanie zakładu. Pracownicy zbudowali platformę i przenieśli gniazdo - bociany zaakceptowały zmianę bez żadnych uwag i przystąpiły do lęgów (później czyniły to dalej rokrocznie). Jak się wkrótce okazało, nieświadomie został popełniony jeden błąd. Otóż platforma wraz z gniazdem znalazła się dokładnie na poziomie wylotu komina. Gdy wiał niekorzystny wiatr, dym bez przerwy kierował się na stojącego bądź wysiadującego ptaka. Po kilku dniach dorosłe bociany nie były już białe, tylko szaroczarne. Były tak brudne, że nawet w locie, przy rozpostartych skrzydłach nigdzie nie można było dostrzec nawet skrawka bieli. Nawet częste w lecie deszcze nie były w stanie spłukać z piór tego nietypowego zabarwienia. Któregoś dnia z okna domu (padał obfity deszcz) obserwowałem żerującego na łąkach w Dolinie Białej "czystego" bociana. Nagle w polu widzenia dostrzegłem lecącego "brudasa". Wyraźnie stęskniony towarzystwa wylądował obok swojego pobratymca. Jakież musiało być jego zdziwienie, gdy ten "czysty" natychmiast (wyglądał, jakby się mocno przestraszył) poderwał się do lotu i poszybował w sobie wiadomym kierunku...

Tekst i zdjęcia Włodzimierz Stachoń

http://www.przyrodapolska.pl/sierpien01/bocian.html

Ostatnio edytowany przez onka84 (2007-02-22 09:23:35)


Przytul kaktusa - kolce też potrzebują miłości 

Offline

 

#30 2007-02-15 01:53:49

tanja

Bocian

Skąd: Szczecin
Zarejestrowany: 2006-09-18

Re: Informacje i ciekawostki o bocianach

Dla przypomnienia:
W lutym bociany rozpoczynają wiosenną wędrówkę. Opuszczają tereny zimowiskowe i kierują się w stronę lęgowisk. Dziennie pokonują średnio 250 km. W miejscach obfitujących w pożywienie zatrzymują się aby odpocząć i zregenerować siły.
W początkach marca przekraczają Kanał Sueski i pozostawiając za sobą Afrykę wędrują na północ wzdłuż wybrzeży Morza śródziemnego, przez Turcję, cieśninę Bosfor do Europy. Do Polski pierwsze bociany docierają w drugiej połowie miesiąca.
www


Nadzieja jest tęczą rozpiętą nad burzliwym potokiem życia.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
przegrywanie kaset na mokotowie i ursynowie przegrywanie kaset vhs mokotów